"Poznaj nasze KGW" Koło Gospodyń Wiejskich Sokole
KGW Sokole
Nasza Historia rzec można jest dość nietypowa. Dawno, dawno temu za wielką górą była sobie wieś Sokole, gdzie żyły mega zdolne i zaradne kobiety, które ciężko pracowały i zarządzały całymi domostwami. Spotykały się często na wspólnych rozmowach przy wjeździe do wsi, gdzie stał wóz drabiniasty. Umęczone po codziennej ciężkiej pracy siadały sobie wygodnie i opowiadały o swoich codziennych rozterkach i przygodach. Ustalały wspólne plany pomocy na sianokosy oraz obchodzenie dożynek i świąt… i tak od czterdziestu lat nasze babcie i mamy troszczą się o to, by tradycja o Kole Gospodyń Wiejskich w Sokolu nie zaginęła, ale na córki i wnuczki przeszła. Nasze Koło obecnie liczy 15 kwiecistych i uśmiechniętych kobiet. Mówimy o sobie, że jesteśmy Kobietami kwiecistymi. Każda z nas jest inna i na tym polega nasza wyjątkowość. Łączy nas miłość do kwiatów. Latem jesteśmy jak czerwone polne maki, niebieskie chabry i promienne, słoneczniki. Jesienią jak liliowe wrzosy. Zimą zaś jak zimowy, magiczny las. Wiosną jak kolorowe tulipany - opowiadają członkinie Koła - Ewa Literska, Dorota Gawrońska i Natalia Puzyr.
Nasza działalność nie jest ukierunkowana na jedno działanie. Dobrowolnie działamy na rzecz środowiska wiejskiego, wspieramy rozwój przedsiębiorczości na wsi. KGW działa, aby: integrować mieszkańców, podnosić ofertę kulturową i turystyczną oraz dba o poprawę estetyki wsi. Dbamy o to, by być piękne zarówno w środku, jak i na zewnątrz. Jesteśmy wrażliwe na otaczającą nas przyrodę i ludzi. Chętnie angażujemy się w pomoc charytatywną. Wszystkie Panie z KGW Sokole aktywnie działają na rzecz koła. Do swoich działań angażujemy całą społeczność wsi, dzieci, młodzież oraz osoby starsze i niepełnosprawne. Organizujemy liczne warsztaty: kulinarne, taneczne, rękodzielnicze i manualne, informatyczne oraz muzyczne.
Posiadamy duży potencjał, jak i szereg nowych kreatywnych pomysłów, dlatego też poszukujemy środków finansowych do ich realizacji, tak aby nasza działalność rozwijała się coraz bardziej i poszerzała swoje kręgi. Prowadzimy spotkania o różnym charakterze promującym i integrującym różne elementy kultury i tradycji polskiej i ukraińskiej. Podejmujemy działania popularyzujące zanikające już, ale ciągle żywe zjawiska kultury ludowej zwłaszcza wśród dzieci i młodzieży, by w przyszłości mogli swoją wiedzę i dziedzictwo kulturowe przekazać następnym pokoleniom. Chcemy by młody człowiek znał i rozumiał lokalne środowisko, w którym żyje, znał historię, tradycje i zwyczaje tu panujące. Uważamy, że przekazywanie tradycji, kultury pokoleniom jest ważne, dlatego staramy się je pielęgnować, rozwijać by trwały jak najdłużej. Uczymy jak nawiązywać kontakty i rozwijać dobre relacje, uczymy szacunku do siebie i do najstarszych mieszkańców wsi oraz osób niepełnosprawnych. Poprzez realizację projektów uczymy się jak działać aktywnie i współpracować razem z innymi. Poczucie wspólnoty, przynależności jest ważnym elementem kształtowania Sokolskiej wsi i naszej tożsamości - podkreślają Panie z KGW Sokole.
Cieszymy się wieloletnimi tradycjami w swoich działaniach społecznych. Jesteśmy inicjatorem oraz realizatorem różnych działań społecznych wsi, które są widoczne w całej Gminie i Powiecie, a także w Polsce. Od 2018 roku bierzemy udział w programie Działaj Lokalnie. Mamy na koncie realizację projektów ,,Aktywni Pozytywni”, ,,Wizerunek i zabawa w naszej wsi to podstawa, ,,Możliwości komórki i Internetu”, ,,Interaktywny Kącik dla dzieci”. W 2021 roku zajęłyśmy I miejsce w konkursie ,,Opowiedz”.
W 2019 roku realizowałyśmy program Polsko-Amerykańskiej Fundacji realizowany przez Fundację Civis Polonus pn. ,,Kultura polsko-ukraińska moją kulturą”. Projekt zakończyłyśmy huczną Biesiadą Polsko-Ukraińską. W 2020 roku uzyskałyśmy dofinansowanie na inicjatywy lokalne: ,,Wszystkie kolory świata – podróż przez kontynenty realizowany w ramach projektu ,,Kulturalna Kuźnia Pomysłów” w ramach programu Dom Kultury + Inicjatywy lokalne 2020. Z programu Akumulator Społeczny zrealizowałyśmy projekt pt.: ,,Apteka literacka” – czytanie balsamem dla duszy i ciała. W 2020 roku zostałyśmy laureatkami III miejsca Etapu Wojewódzkiego Ogólnopolskiego Konkursu dla KGW pt. ,,Koło ARiMR w sercu wsi” pod patronatem Haliny Szymańskiej – Prezesa ARiMR – konkurs polegał na nagraniu filmu obrazującego sposoby wykorzystania przez KGW otrzymanej z ARiMR pomocy finansowej.
W 2021 roku pojawiła się możliwość napisania eseju o tym, jak powstało nasze koło. Zostałyśmy wyróżnione jako jedyne Koło z powiatu człuchowskiego za esej ,,Historia Kołem Gospodyń Wiejskich się toczy. Zapraszamy do lektury. Konkurs zorganizowany był przez Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi w Warszawie. Otrzymałyśmy również dofinansowanie w ramach programu ,,Równać Szanse” – edycja 2021. Dzięki dofinansowaniu młodzież z Gminy Czarne w wieku 13-19 lat miała okazję wyruszyć w podróż do przeszłości, która stała się kluczem do przyszłości.
Sokole to szczególne miejsce na ziemi. Zamieszkuje je ludność napływowa z powojennej akcji przesiedleńczej z wielu stron Polski. Młodzież poprzez samodzielne wywiady i nagrania miała okazję poznać środowisko, w którym żyje i jej mieszkańców oraz ocalić od zapomnienia historie tych niezwykłych ludzi i swoich rodzin.
Największe osiągniecie Koła Gospodyń Wiejskich w Sokolu to zajęcie I miejsca w Województwie Pomorskim w II edycji Konkursu dla Kół Gospodyń Wiejskich o nagrodę Małżonki Prezydenta RP. Obecnie jesteśmy na etapie tworzenia Wioski Tematycznej ,,Kraina Dobrej Zabawy” – do, której niebawem serdecznie zapraszamy.
Uważamy, że rejestracja Koła Gospodyń Wiejskich w ARiMR jest prosta. ARiMR w Człuchowie zatrudnia fachowy personel, który pomaga w wypełnianiu niezbędnych dokumentów. Nasze Koło w 2018 roku dokonało rejestracji, dzięki środkom otrzymanym z ARiMR możemy szerzej działać na rzecz lokalnej społeczności i nie tylko. Zachęcamy tych, którzy jeszcze się zastanawiają czy warto się zarejestrować? Odpowiadamy: ,,KGW nie zastanawiajcie się, rejestrujcie się”.
Spotykamy się kilka razy w miesiącu. Mamy już swoje rytuały, jednym z nich jest picie kawy przy wspólnym stole i rozmowy. Lubimy się spotykać, lepić pierogi. Gdy nasze ręce cichutko pracują to usta głośno piękną melodię snują. Jest wesoło nie brakuje nam sił, a na buziach pojawia się uśmiech. Po pracy znajdujemy też czas na odpoczynek i przyjemności. Jednym z naszych ulubionych zajęć jest gra w kręgle.
A teraz chciałabym krótko opowiedzieć o każdej z nas, rozpoczynamy od Pani Doroty przewodniczącej, która jest głównym „motorem” do działania. Oprócz poszukiwania dodatkowych źródeł finansowania Koła, prowadzi warsztaty taneczne, organizuje wspólnie z nami wypoczynek dla dzieci i młodzieży, gry terenowe, pikniki, biesiady. Zaraża nas swoją pomysłowością i zaangażowaniem. Szuka sposobów promowania naszego Koła, a tym samym naszej wsi. Aktywnie uczestniczy razem z nami we wszystkich projektach, przedsięwzięciach i konkursach. Pani Natalia i Ewa odpowiedzialne są za część informatyczną i promocyjną. Wspólnie z Przewodniczącą Koła szukają i piszą projekty, wyszukują informacji w jakich konkursach możemy startować oraz prowadzą warsztaty obsługi komputera, nauki poruszania się i korzystania z Internetu dla seniorów naszego sołectwa. Szukają i organizują spotkania z ciekawymi ludźmi oraz promują działania naszego Koła. Starają się odpowiedzieć na potrzeby kulturalne i zainteresowania wszystkich mieszkańców – od maluchów po najstarszych seniorów naszego sołectwa. Pani Luiza prowadzi fanpage Koła oraz warsztaty muzyczne, inspiruje swoim śpiewem i grą na gitarze, jak również jest odpowiedzialna za oprawę muzyczną wszystkich imprez. Organizowanie skeczy, imprez, przygotowywanie prezentacji, obrabianie zdjęć i nagrywanie filmików to dla niej prawdziwa przyjemność. Inspiruje nas swoimi pomysłami jak do naszych działań zachęcić dzieci i młodzież z naszego Sołectwa. Ponadto tworzy własną muzykę, ma na koncie wiele konkursów i nagrany własny utwór z teledyskiem. Jest autorem piosenki i kompozytorem utworu na konkurs o nagrodę Małżonki prezydenta RP. Panie Anna, Aneta, Helena, Sabina i Danuta są odpowiedzialne za wyroby rękodzielnicze w naszym kole. Powadzą warsztaty manualne i ciągle szukają nowinek, inspiracji w tym zakresie. Potrafią stworzyć coś z niczego, żadne techniki rękodzielnicze nie są im straszne, gdyż ciągle doszkalają się w tym zakresie poszukując nowych twórczych rozwiązań. Swoją pasją podczas warsztatów manualnych zarażają wszystkich – od najmłodszych do najstarszych uczestników. Panie Basia, Regina, Joanna, Marzena, Teresa, Elżbieta – to nasze kulinarne duszki, których pasją są tradycyjne potrawy regionalne. Lubią ciągle poszukiwać informacji na temat kultury i tradycji naszego regionu. Ciągle zaskakują nas swoją wiedzą i potrawami, których sztukę przygotowania szlifują z nami podczas licznych warsztatów kulinarnych. Nikt tak jak one nie zadba o wystrój stołu, oryginalność potraw oraz estetyczne i piękne ich podanie i zaprezentowanie. Uprawiają też własne ogródki, a to, co wyhodują trafia na nasz stół i stoły naszych gości. Swoją miłością do gotowania potrafią zarazić wszystkich, a podczas ich warsztatów panuje miła i przyjazna atmosfera, a co najważniejsze nikt nie wychodzi z nich głodny. Wszystkie nas charakteryzuje chęć działania, dbania o rozwój, piękno, kulturę, kultywowanie tradycji i integrację wszystkich mieszkańców naszej gminy.
Mieszkańcy wsi są zadowoleni, że Koło działa. Chętnie uczestniczą w zajęciach i warsztatach. Jesteśmy otwarte na drugiego człowieka i staramy się dostrzegać potrzeby mieszkańców i je zaspakajać. Zadowolenie mieszkańców widać podczas naszych różnych działań, które do nich kierujemy. Gdy zwracamy się o pomoc to ją otrzymujemy, uśmiechy, serdeczne słowa są najlepszym wyrazem i dowodem na to, że to co robimy ma sens.
Nie zwalniamy tempa za nami Biesiada Dwóch Kultur - impreza dofinansowana ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury EtnoPolska – Edycja 2022, która odbyła się 3 lipca tego roku. Nasze Członkinie szanują nie tylko własne tradycje, ale pamiętają o swoich Ukraińskich Sąsiadach, których w Sokolu jest tak wielu. W tym miesiącu rozpoczynamy warsztaty ekologiczne pod nazwą ,,EkoSokole”. Już w sierpniu rozpoczynamy warsztaty kulinarne z wykorzystaniem produktów pochodzenia leśnego, połączonych z pogadanką na temat prozdrowotnych walorów tej żywności jak również promowanie Lasów Państwowych oraz żywności pochodzenia leśnego. Następnie czekają nas Dożynki Gminne w Wyczechach, które odbędą się 10 września 2022 r. Tydzień później spotkacie Nas w Debrznie na Dożynkach Województwa Pomorskiego, gdzie będziemy prowadzić warsztaty lepienia pierogów - podsumowują członkinie KGW.
Panie z KGW Sokole przygotowały dla Was wyjątkowy przepis na pierogi z kurkami.
"Pierogowa uczta wciąż zachwyca świat …” – ten kto zna Sokole wie, że słyniemy z pierogów. Przepis na pierogi przekazywany jest z pokolenia na pokolenie. Dbamy o to, by pierogowa uczta była podróżą po smakach dzieciństwa, przywoływała dobre wspomnienia i skojarzenia.
Składniki:
- kurki z pobliskiego lasu
- kasza jęczmienna
- cebulka z przydomowego ogródka od Marzenki lub pani Eli, podsmażana na masełku
- sól, pieprz
Przygotowujemy farsz grzybowy. Podsmażamy cebulkę na masełku dodajemy kurki i dusimy dodając przyprawy sól i pieprz, następnie dodajemy kaszę jęczmienną i wszystko dobrze mieszamy. Zagniatamy ciasto na pierogi (mąka z wodą), rozwałkowujemy, wycinamy małe krążki. Kiedy farsz przestygnie lepimy pierogi. Smacznego!
Zachęcamy do śledzenia bieżącej działalności KGW Sokole na Facebooku.
Redakcja KalendarzRolnikow.pl
Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj
|