3 sposoby na jabłko w kosmetyce

1. Maść na spękane ręce
Gdy nietrudno było o soczyste i winne jabłka oraz wosk pszczeli, nasze babunie przystępowały do sporządzania maści i kremów usuwających spękania na rękach. Taki domowy kosmetyk łatwo można przygotować i dzisiaj. A oto receptura wprost ze starego poradnika:
„Wymieszać razem dokładnie 30 dag niesolonego masła, 15 dag żółtego wosku pszczelego, 15 dag drobno pokrojonych rodzynków bez pestek oraz 15 dag obranych i pokrojonych w talarki jabłek winnych. Składniki gotować na wolnym ogniu w garnku, tak długo aż kropla spuszczona na gorące węgle (albo ona gorącą blachę, płytkę – dop. red.) nie przestanie skwierczeć. Potem jeszcze gorącą masę, ostrożnie by się nie poparzyć, wyciska się przez płócienną chustę do naczynia napełnionego wodą różaną. Po ostygnięciu oddziela się ją od wody i wkłada do słoików”.
Dawny przepis kończył się taką radą: „maść taka jest najskuteczniejszą, chcąc mieć delikatną skórę; używając jej, trzeba ją na płótnie rozprowadzić”. Wskazane jest, aby z tej maści przygotowywać okłady i pozostawić na skórze przez kilkanaście minut. Wtedy uzyska się najlepsze efekty.
2. Tonik jabłkowo-cytrynowy do rąk
Gdy ręce są spękane i szorstkie naturaliści zalecali wcierać w skórę świeży sok lub przejeżdżać plasterkiem owocu po skórze. Zabieg wykonywać najlepiej sprzed snem i zostawiać sok na skórze przez całą noc. Takim domowym tonikiem, bardzo korzystnie wpływającym na stan rąk, jest świeżo wyciśnięty sok z jabłek. Sok rozprowadza się za pomocą kawałka waty i spłukuje po kilku minutach. Można także do przemywania dłoni, stosować połączone w równych proporcjach świeżo wyciśnięte soki z jabłek i cytryn. Taki tonik można rozcieńczyć wodą, wtedy jest łagodniejszy. Gotowy tonik przechowywać przez kilka dni w lodówce.
3. Maseczka jabłkowa na zniszczoną skórę łokci
Do pielęgnacji zniszczonej skóry na łokciach również warto wykorzystać jabłka. Wystarczy duże jabłko zetrzeć na drobnej tarce i wymieszać z łyżką mąki ziemniaczanej lub skrobi kukurydzianej. Maseczkę nanieść na szorstką i zniszczoną skórę łokci. Po 15 minutach skórę umyć. Aby jabłkowy okład nie spływał, a jego stosowanie było wygodniejsze można umieścić papkę w dwóch miseczkach. Potem usiąść wygodnie i zanurzyć łokcie w jabłkowej maseczce.
Magdalena Przybylak-Zdanowicz
Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj |