KalendarzRolników.pl
PARTNERZY PORTALU
 • ODR Bratoszewice
 • Partner serwisu Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego
 • Partner serwisu Krajowa Rada Izb Rolniczych
 • Narodowy Instytut Wolności
 • Partner serwisu Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi w Warszawie

WYSZUKIWARKA

Kiedy należy używać wapna węglanowego?

Opublikowano 24.08.2022 r.
przez Redakcja KalendarzRolnikow.pl
W Polsce bardzo często można spotkać się z zakwaszonymi glebami. Wynika to ze stosowania nawozów rolniczych, działalności człowieka, a także z naturalnych procesów, które zachodzą na skutek oddziaływania warunków atmosferycznych. Popularnym i skutecznym sposobem na odkwaszenie gleby jest wapnowanie. Można w tym celu użyć np. wapna węglanowego.

 

 

 

Kiedy warto stosować wapno węglanowe na polu?

Wapnowanie pola jest niezbędnym zabiegiem agrotechnicznym do tego, by zapewnić uprawom roślin jak najlepszy wzrost i optymalne warunki do rozwoju. Ze względu na kwaśny odczyn pH gleby niektóre gatunki nie mogą dawać wystarczająco obfitych plonów i zdrowo rosnąć. Czasami zdarza się też, że rośliny chorują i nie rosną odpowiednio. Może to wynikać z tego, że przez kwaśną glebę mają problem z przyswajaniem składników odżywczych. Dopiero zabieg wapnowania przywraca optymalne pH. Dzięki temu uprawiane gatunki są w stanie pobierać z niej składniki pokarmowe.

Do zabiegu wapnowania gleby można zastosować kilka rodzajów wapna, takich jak m.in.:

 • wapno tlenkowe;
 • wapno węglanowe;
 • wapno dolomitowe.

Wapno tlenkowe nazywane jest też wapnem palonym (budowlanym). Charakteryzuje się tym, że działa bardzo szybko i ma wysoką reaktywność. Najczęściej stosuje się je na bardzo ciężkich glebach, które są mocno zakwaszone. Nie należy go stosować tuż przed siewem i do nawożenia pogłównego, gdyż może zniszczyć całą uprawę, porażając rośliny.

Wapno węglanowe jest dużo bezpieczniejsze do stosowania podczas zabiegu wapnowania. Jego wzór chemiczny to CaCO3. Występuje naturalnie w przyrodzie i jest składnikiem skał wapiennych. Charakteryzuje się tym, że ma dużo wolniejsze działanie niż wapno tlenkowe. Dzięki temu działa przez dłuższy okres i wyróżnia się większą skutecznością w odkwaszaniu. Używa się go na glebach lekkich i średnich. Może być stosowany przy nawożeniu pogłównym. Jeśli wybierze się wapno węglanowe w formie granulowanej, wolno go także używać do wzbogacania roślin o składniki odżywcze w czasie wzrostu. Gleba bardzo dobrze przyswaja wapno w takiej formie.

Wapno węglanowe produkuje się ze zmielonej skały wapiennej. Do wapnowania gleby najczęściej używa się:

 • mączki wapiennej;
 • kredy pylistej;
 • kredy pastewnej;
 • kredy jeziornej;
 • granulowanej formy wapna węglanowego.

Wapno węglanowe w formie granulowanej jest łatwiejsze w aplikacji, zmniejsza się także pylenie nawozu.

Wapno dolomitowe charakteryzuje się tym, że ma najwolniejsze działanie. Jego zastosowanie na polu uprawnym przyniesie efekty dopiero po kilku latach. Dlatego nie należy go stosować, gdy chce się w szybkim czasie poprawić stan zakwaszonej gleby. 

Kiedy jest najlepszy czas wysiewania wapna węglanowego na polu?

Zabieg wapnowania wapnem węglanowym najlepiej jest przeprowadzać wczesną wiosną, mniej więcej na miesiąc przed rozpoczęciem siewu i sadzenia roślin na polu. Można go także przeprowadzić jesienią już po zakończeniu zbiorów.

Oprócz tego wapno węglanowe w formie granulowanej wolno stosować w celu dokarmiania roślin w okresie wzrostu, jak również do nawożenia pogłównego.

kontakt1.jpg Redakcja KalendarzRolnikow.pl
Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj
Komitet do spraw pożytku publicznego
NIW
Sfinansowano ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030
PROO