Ile za materiał siewny?

- Obecnie ceny materiału siewnego proponowane przez firmy nasienne są na tyle wysokie, iż oferowana przez resort rolnictwa dopłata nie rekompensuje kosztu tego rodzaju zakupu. Wielu rolników zastanawia się co robić – czy zakupić po wysokich cenach kwalifikat i zapewnić sobie wyższe plony, jednocześnie uszczuplając budżet gospodarstwa, czy też używać własnego materiału siewnego. Skorzystanie z drugiej opcji jest niepewne oraz ryzykowne, gdyż wiąże się to z dużo niższymi plonami - poinformowała Wielkopolska Izba Rolnicza.
Za tonę nasion pszenicy na terenie województwa wielkopolskiego trzeba zapłacić przeciętnie od 3 do 3,5 tysiąca złotych, choć są miejsca, gdzie ceny są jeszcze wyższe, jak choćby w powiecie poznańskim.
Tona jęczmienia do siewu kosztuje od 2600 zł do około 3300 zł, choć także są regiony, gdzie trzeba zapłacić więcej. Przeciętne ceny pszenżyta do siewu to około 2800-3000 tysiące złotych. Najbardziej zróżnicowane są ceny żyta, bo od 1900 do nawet 4800 zł za tonę.
Duże różnice w cenie są także w nasionach rzepaku. Za jednostkę siewną wystarczającą do obsiania trzech hektarów w Wielkopolsce trzeba zapłacić od 570 do nawet 1800 zł.
Rolnicy mierzą się także z pozostałymi wzrostami kosztów produkcji. Ceny węgla i innych środków opałowych poszybowały w górę. Z wysokimi cenami miału węglowego muszą borykać się producenci warzyw ciepłolubnych. Z analiz WIR wynika, iż wzrost kosztów produkcji w tych gospodarstwach sięgał blisko 80%. Do tego dochodzą zapowiadane już podwyżki cen energii elektrycznej. Nadchodząca jesień i zima w rolnictwie nie będą łatwe.
![]() |
Redakcja KalendarzRolnikow.pl
Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj
|