WIR: ograniczenia środków ochrony roślin spowodują spadek produkcji

WIR odniósł się do planowanej redukcji środków ochrony roślin o 50% w krajach Unii Europejskiej. Temat często powraca, bo wiele organizacji uważa takie podejście za niesprawiedliwe.
- Według wyliczeń średni poziom stosowania pestycydów w Polsce wynosi około 2,5 kg na hektar, podczas gdy na przykład w Holandii jest to aż 9 kg na hektar. Naszym zdaniem przy narzucaniu celów redukcyjnych muszą zostać wzięte pod uwagę poziomy referencyjne w poszczególnych krajach UE oraz specyfika produkcji rolniczej - zwraca uwagę Wielkopolska Izba Rolnicza.
W wypracowanym stanowisku izba podkreśla, że tak duża i szybka redukcja zużycia pestycydów spowoduje nie tylko w Polsce spadek ilości oraz jakości produkcji rolniczej. Zwiększone będą również koszty tej produkcji, a gospodarstwa będą musiały podjąć intensywne działania inwestycyjne w celu zastąpienia stosowanych pestycydów poprzez narzędzia oraz maszyny i urządzenia służące do stosowania metod rolnictwa precyzyjnego.
- W obecnej sytuacji gospodarczej oraz politycznej, związanej z wojną w Ukrainie, kiedy to bezpieczeństwo żywnościowe Świata jest zagrożone, powinniśmy unikać wszelkich działań, których efektem może być spadek produkcji żywności. Jako rolnicy rozumiemy konieczność odchodzenia od intensywnych metod produkcji rolniczej i nadmiernego stosowania pestycydów. Musi być to jednak proces rozłożony w czasie z zapewnionymi odpowiednimi środkami finansowymi oraz działaniami edukacyjnymi i informacyjnymi skierowanymi do rolników - informuje WIR.
Izba popiera działania ministra rolnictwa, które sprzeciwiają się tak radykalnym i szybkim działaniom, które są bardzo niekorzystnej dla Polskich i wielkopolskich rolników. Doceniamy również starania mające na celu budowę koalicję państw dla stopniowego wprowadzania proponowanych zmian, według sprawiedliwych zasad opartych na racjonalnych założeniach pozbawionych ideologii.
![]() |
Redakcja KalendarzRolnikow.pl
Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj
|