Hortiterapia - co to takiego?

Definicja z Wikipedii mówi, że hortiterapia lub inaczej ogrodoterapia to metoda terapii wykorzystująca ogrody w pracy z pacjentami, polega na wykonywaniu w ogrodzie pracy fizycznej związanej z utrzymaniem ogrodu. Terapia ta jest stosowana w przypadku rekonwalescencji po udarach, wypadkach i paraliżach. Pomimo braku uznania jako terapia terapeutyczna jest również stosowana u osób z zaburzeniami psychicznymi i niepełnosprawnością, a także jako metoda terapeutyczna dla osób wykluczonych społecznie: więźniowie, mniejszości narodowe, młodociani przestępcy, a także, jako metoda uzupełniająca w leczeniu uzależnień.
Czy taka metoda może dać dodatkowy impuls finansowy gospodarstwom rolnym? Na tak postawione pytanie stara się dać odpowiedź Krajowa Sieć Obszarów Wiejskich, która wraz z partnerami organizuje w województwie śląskim operację „Hortiterapia (ogrodoterapia) – innowacyjną szansą rozwoju obszarów wiejskich.”
- Celem operacji jest zdobycie wiedzy z zakresu hortiterapii (ogrodoterapii) przez rolników z województwa śląskiego - informują organizatorzy.
W tym celu przygotowywany jest wyjazd studyjny połączony ze szkoleniem jest doskonałą formą prezentacji, możliwością transferu wiedzy zarówno teoretycznej jak i praktycznej oraz możliwością przełożenia zaobserwowanych praktyk do podejmowania działań związanych z wykorzystaniem hortiterapii innowacyjnego kierunku rozwoju gospodarstw jako szansy na rozwój obszarów wiejskich województwa śląskiego.
- Hortiterapia – leczenie ogrodem nie jest jeszcze powszechnie znaną metodą wspomagającą tradycyjne leczenie. Zaczyna być jednak coraz bardziej doceniana i stosowana w wielu krajach. Uczestnicy operacji będą mieli możliwość poznania dobrych praktyk w zakresie wykorzystania potencjału lokalnego i walorów przyrodniczych na przykładzie funkcjonujących z powodzeniem gospodarstw oferujących usługi hortiterapeutyczne z terenu województwa warmińsko-mazurskiego - przekonują organizatorzy z KSOW.
Choć ta szczególna operacja dotyczyć ma tylko jednego województwa, to jednak - przy zainteresowaniuu rolników - byłaby być może możliwość organizacji podobnych wyjazdów studyjnych także w innych regionach Polski. Na razie efektem natychmiastowym realizacji operacji będzie przeszkolenie 30 rolników z terenu województwa śląskiego na temat hortiterapii. Przewidywanym efektem operacji jest zainicjowanie nowego innowacyjnego w województwie śląskim, kierunku rozwoju obszarów wiejskich jakim jest hortiterapia.
Wszystkich zainteresowanych zachęcamy do kontaktu z KSOW.
![]() |
Redakcja KalendarzRolnikow.pl
Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj
|