4 sposoby, jak wykorzystać herbatkę rumiankową

Rumiankowe inhalacje pod ręcznikiem
Większym dzieciom wykonuje się inhalacje pod ręcznikiem. Główkę przykrywa się ręcznikiem i nachyla nad miseczką, dużym kubkiem, garnkiem z naparem rumianku. Napar do inhalacji można sporządzić, zalewając dwie łyżki kwiatów litrem wrzątku. Niemowlakom rozwiesza się nad łóżeczkiem gazę, pieluchę, szmatkę nasączoną mocnym naparem z rumianku, tak by one oddychały zapachem ziela. Napar można sporządzać podobnie jak wyżej albo nieco mocniejszy w proporcji 1 łyżka kwiatów na szklankę wrzątku.
Herbatka rumiankowa na gardło, ząbkowanie...
Herbatkę (łyżkę kwiatów na szklankę wrzątku) można wykorzystać również do lewatywy dla niemowląt po rozcieńczeniu 1 do 1 ciepłą wodą. Napar doskonale nadaje się również do wykorzystywania zewnętrznego. Płuczemy nim gardło, jamę ustną w różnych stanach zapalnych. Łagodzimy w ten sposób również dolegliwości związane z ząbkowaniem. To także dobry lek na zapalenie dziąseł i paradontozę u osób starszych.
Rumianek na rany, bóle zębów, wyrzuty i czyraki
Herbatki rumiankowej używamy także do przemywań i okładów przy zranieniach, zadrapaniach, płukań po zabiegach rwania zębów. Naparem można przemywać lub wykonywać okłady na rany, zastrzały, wyrzuty skórne, czyraki, liszaje. Zabieg powtarza się tak często, aż dolegliwość minie.
Rumianek na stany zapalne oczu
Słaby napar z rumianku przygotowany z kopiastej łyżeczki kwiatów na szklankę wrzątku wykorzystuje się do okładów i przemywań w stanach zapalnych oczu, dolegliwościach spojówek, boleściach, podrażnieniach oczu, także swędzących wykwitach skórnych. Na bolące oczy można także stosować okłady z mleka rumiankowego. Łyżkę kwiatów zalać szklanką wrzącego mleka. Odcedzić. Nasączyć gazę. Przyłożyć na zamknięte bolące oczy. Zabiegów na oczy z wykorzystaniem rumianku nie zaleca się jednak wykonywać u małych dzieci, gdyż mogą one wywołać niepożądane reakcje.
Magdalena Przybylak-Zdanowicz
Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj |