Hodowcy trzody apelują o strategię branżową

Hodowcy trzody chlewnej apelują
Dobrostan zwierząt, zrównoważony rozwój i walka z ASF to główne tematy zjazdu PolPig, ale dobrej strategii rozwoju branży nie zastąpią.
- Propozycję kluczowych elementów przesłano 25 sierpnia, powstała cisza bardzo niepokoi - informuje PolPig. Pismo zawierało konkretne kierunki rozwoju sektora wraz z propozycjami zmian, które mogą nie tylko umocnić branżę, ale także zapewnić rozwój polskiego rolnictwa. Wśród propozycji bowiem znalazły się zarówno kwestie nawożenia naturalnego, możliwości dostępności do ziemi rolniczej i przestrzeni produkcyjnej na terenach wiejskich jak i nowych sposobów zabezpieczenia się przed ASF - poinformował Aleksander Dargiewicz, prezes zarządu PolPig.
Podczas zjazdu związku, wśród prezentacji, wykładów i rozmów kuluarowych przewijało się przekonanie o niezbędności działań w zakresie dobrostanu zwierząt i ochrony ich zdrowia prowadzącego do ograniczenia zużycia antybiotyków, zrównoważonego rozwoju oraz skutecznej walki z ASF. Zwłaszcza to ostatnie może pozwolić zmniejszyć straty w polskim sektorze wieprzowiny. Jednak rozwoju polskiej produkcji trzody chlewnej i dążenia do zapewnienia samowystarczalności żywnościowej Polski nie będzie, bez zbudowania strategii wzmacniania producentów i przetwórców świń.
- Zebrani dzielili się swym zaniepokojeniem brakiem reakcji na sformowane i przesłane na ręce ministra propozycje zmian i kierunków polskiej strategii rozwoju sektora wieprzowiny i przetwórstwa mięsnego - podsumowuje prezes Dargiewicz.
Trudno się dziwić obawom hodowców. Dane udostępnione przez Główny Urząd Statystyczny poinformował niedawno, ze w czerwcu 2022 r. pogłowie świń liczyło 9611,2 tys. sztuk, wykazując w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku spadek o 12,9%.
![]() |
Redakcja KalendarzRolnikow.pl
Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj
|