Sprawdzajmy żółte naczynia - śmietki jest dużo
Śmietka kapuściana w rzepaku
Monitoring upraw w takiej sytuacji jest konieczny.
- Na roślinach rzepaku ozimego w Winnej Górze zaobserwowano już pierwsze kolonie mszycy brzoskwiniowej (formy nieuskrzydlone) oraz mszycy kapuścianej (formy uskrzydlone i nieuskrzydlone). Ponadto, szczególną uwagę należy zwrócić na występowanie śmietki kapuścianej, ponieważ w żółtych naczyniach odłowiono liczne osobniki dorosłe tego agrofaga oraz zaobserwowano pierwsze uszkodzenia korzeni roślin rzepaku przez larwy - informują eksperci z Zakładu Zakład Monitorowania i Sygnalizacji Agrofagów w Instytucie Ochrony Roślin.
Nie tylko śmietka jest poważnym zagrożeniem. Jak wynika z obserwacji prowadzonych przez pracowników IOR na terenie Winnej Góry, w żółtych naczyniach licznie pojawiają się także inne agrofagi.
- W żółtych naczyniach odłowiono także liczne chrząszcze pchełki rzepakowej (odnotowano uszkodzenia na liściach rzepaku), muchówki miniarki kapuścianej oraz kilkanaście osobników dorosłych gnatarza rzepakowca. Na roślinach rzepaku zaobserwowano również osobniki dorosłe mączlika - wyjaśniają eksperci z IOR-PIB.
Oznacza to, że częsty monitoring upraw rzepaku jest konieczny. Choć wydawać by się mogło, ze stosunkowo chłodny wrzesień zmniejszy występowanie agrofagów, to jednak poprawa pogody w trzeciej dekadzie września i na początku października stworzyła dla szkodników dobre warunki żerowania. Szczególnie uważajmy na śmietkę, gdyż, jak zauważają eksperci z IOR, zaobserwowano pierwsze uszkodzenia korzeni roślin rzepaku przez larwy tego szkodnika - tylko bowiem nieuszkodzony, zdrowy i mocny system korzeniowy daje gwarancję dobrego przezimowania rzepaku ozimego. Sprawdzajmy żółte naczynia co najmniej 3 razy w tygodniu.
Redakcja KalendarzRolnikow.pl
Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj
|