KalendarzRolników.pl
PARTNERZY PORTALU
  • ODR Bratoszewice
  • Partner serwisu Krajowa Rada Izb Rolniczych
  • Narodowy Instytut Wolności
  • Partner serwisu Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi w Warszawie
  • Partner serwisu Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego

WYSZUKIWARKA

Wódka ziemniaczana a zbożowa – jakie są różnice?

Opublikowano 11.10.2022 r.
przez Redakcja KalendarzRolnikow.pl
Najbardziej popularnym obecnie rodzajem wódki są wódki zbożowe, jednak czy są one jedynym ciekawym wyborem na rynku? Często zapominamy o wódkach z ziemniaków, które w odróżnieniu od zbożowych propozycji, są delikatniejsze w smaku. Ich większa subtelność i kremowość przekłada się na wysoką pijalność — to więc dobry wybór na imprezy okolicznościowe. Co powinieneś wiedzieć o wódce ziemniaczanej?

 

Wódka jednorodna ziemniaczana

Jeśli chodzi o proces powstawania tego wartego uwagi alkoholu, pierwszym krokiem jest dokładne oczyszczenie wszystkich składników. Kluczem do subtelniejszego, kremowego smaku jest użycie ziemniaków o wysokiej zawartości skrobi. Wszystkie surowce są następnie parowane, a następnie rozkłada się je do cukrów prostych za pomocą tak zwanego zacierania — to odpowiedzialne jest za upłynnienie się skrobi.

W kolejnym etapie produkcji tego napoju używa się drożdży do fermentacji. Producent przechodzi potem do destylacji i rektyfikacji. Do powstałego w taki sposób destylatu dolewa się wody i w takiej końcowej postaci rozlewa się go do butelek. Warto tutaj podkreślić, że alkohol powstaje na bazie szczegółowo określonych zasad, do których każdy producent jest zobowiązany się dostosować.

Ziemniaki o wysokiej zawartości skrobi

 

Alkohol z ziemniaków

Czym wyróżnia się wysokiej klasy wódka ziemniaczana na tle innych wersji? Kluczowy jest tutaj nasz główny bohater, czyli topowej jakości ziemniaki. Koniecznie muszą charakteryzować się one wysoką zawartością skrobi. To właśnie dzięki temu, mamy do czynienia z bardziej kremowym, słodszym smakiem, co sprawia, że trunek łatwiej nam się pije.

Wysoka pijalność to cecha charakterystyczna dobrego kandydata jeśli mówimy o imprezach w większym gronie. Wódka na bazie ziemniaków będzie stanowić deskę ratunkową w momencie, kiedy musimy wybrać coś, co zadowoli większość gości: zbożowe wódki są nieco bardziej ryzykowne w takich sytuacjach. Na pewno także warto wspomnieć o tym, że ten rodzaj trunku to świetna podstawa do różnego rodzaju drinków.

Polskie wódki ziemniaczane

Pomimo tego, że zbożowe wódki są wciąż bardziej rozpoznawalne, coraz więcej producentów z różnych krajów decyduje się na wytwarzanie opcji ziemniaczanych. Bez dwóch zdań, polskie propozycje są jednymi z najbardziej udanych: wykorzystywane są tutaj ziemniaki bogate w skrobię z polskich upraw. Są one kluczem do uzyskania niepowtarzalnego, kremowego smaku.

Jeżeli wybierzesz się do jakiegokolwiek większego marketu, z łatwością dostrzeżesz propozycje ziemniaczane; masz problem z wyborem? Sugerujemy na zwrócenie się w stronę propozycji z Polski, a zwłaszcza z regionu Wielkopolski, która słynie z warzywnych upraw topowej klasy — wódki ziemniaczane od Krest.pl bazują na pochodzących stamtąd ziemniakach.

Dla kogo jest ta wódka?

Nie wiesz, czy to odpowiedni wybór dla Ciebie; komu ją polecamy? To wprost doskonała propozycja na wszelkiego rodzaju imprezy okolicznościowe w większym gronie, kiedy musimy znaleźć coś, co ma szansę spotkać się z uznaniem większości. Dodatkowo możemy przekonać się na własnej skórze (a raczej podniebieniu), że wódki potrafią różnić się od siebie smakiem!

Lubisz delikatniejsze w wydźwięku propozycje, pijesz alkohol od święta, albo chciałbyś spróbować kilku nowych drinków? To propozycja właśnie dla Ciebie. Ziemniaczane trunki dzięki swojemu stosunkowo neutralnemu, delikatnemu smakowi stanowią doskonałą bazę do drinków, w przeciwieństwie do zbożowych destylatów, które mogą przyćmić inne nuty smakowe swoją intensywnością.

Materiał partnera. 

kontakt1.jpg Redakcja KalendarzRolnikow.pl
Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj
Komitet do spraw pożytku publicznego
NIW
Sfinansowano ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030
PROO