KRIR: budżet państwa na sprzedaży paliw zarabia duże pieniądze

O taką możliwość apelowała Krajowa Rada Izb Rolniczych do ministra rolnictwa. Ceny środków do produkcji rolnej rosną, nic więc dziwnego, że rolnicy potrzebują wsparcia, aby ich produkcja była opłacalna.
- Drożejące paliwo, rosnące koszty produkcji wymuszają na rolnikach obniżenia kosztów produkcji. W związku z tym wnioskujemy o zwiększenie zwrotu podatku akcyzowego do wysokości 25% ceny paliwa. Paliwo w ostatnim okresie wzrosło około 50%. Pomimo obniżenia podatku VAT z 23 do 8% to budżet Państwa na sprzedaży paliw zarabia bardzo duże pieniądze. Rolnictwo zużywa znaczne ilości drogiego oleju napędowego, co podraża koszty produkcji towarowej w gospodarstwach rolnych, a w konsekwencji przekłada się to na drożejące artykuły spożywcze - uzasadniała swój wniosek Krajowa Rad Izb Rolniczych..
KRIR zauważył także fakt podnoszony wcześniej przez nas: gospodarstwa rolne towarowe produkujące na rynek w większości rozliczają się z VAT-u na zasadach ogólnych i z obniżonej stawki VAT nie skorzystali.
Czy jednak realizacja wniosku KRIR jest w tej sytuacji możliwa?
Ministerstwo rolnictwa przypomniało, że na podstawie dyrektywy Rady 2003/96/WE z dnia 27 października 2003 r. w sprawie restrukturyzacji wspólnotowych przepisów ramowych dotyczących opodatkowania produktów energetycznych i energii elektrycznej (Dz. Urz. UE z 2003 r. L 2831 z późn. zm.) wprowadzony został w Polsce system zwrotu podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej. W art. 8 ww. dyrektywy określa, że na paliwa silnikowe przeznaczone do prac m.in. w rolnictwie i ogrodnictwie obowiązuje minimalny poziom opodatkowania w wysokości 21 EUR za 1000 litrów.
- Podwyższenie limitów zwrotu podatku akcyzowego oraz stawki zwrotu podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej na 1 litr oleju w 2023 r. uzależnione będzie od kwoty wydatków zaplanowanych na ten cel w ustawie budżetowej na 2023 r., przy zachowaniu zasady, że płacona przez producentów rolnych stawka minimalnego podatku akcyzowego od oleju napędowego wynosi 21 EUR za 1000 litrów - odpowiedziało ministerstwo.
Ministerstwo przypomniało także, że od początku 2022 r. zwiększeniu uległy limity zwrotu podatku akcyzowego od zużycia oleju napędowego wykorzystywanego do prac w gospodarstwie:
- ze 100 do 110 litrów na 1 ha użytków rolnych w przypadku rocznego limitu ustalanego dla powierzchni użytków rolnych będących w posiadaniu lub współposiadaniu producenta rolnego określonej w ewidencji gruntów i budynków, według stanu na dzień 1 lutego danego roku,
- z 30 do 40 litrów na 1 średnią roczną dużą jednostkę przeliczeniową bydła będącego w posiadaniu producenta rolnego w roku poprzedzającym rok, w którym został złożony wniosek o zwrot podatku — w przypadku rocznego limitu ustalanego dla chowu lub hodowli bydła.
![]() |
Redakcja KalendarzRolnikow.pl
Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj
|