Ćma znów żeruje na bukszpanach!

Ćma bukszpanowa
- Wysoka temperatura powietrza występująca w ciągu dnia oraz ciepłe noce sprawiają że gąsienice ćmy bukszpanowej prowadzą jeszcze dość aktywne żerowanie na bukszpanach przed zimowaniem - poinformowali specjaliści z Zakładu Monitorowania i Sygnalizacji Agrofagów w IOR-PIB.
Bukszpany są w ogrodach w naszym kraju bardzo popularne. Ćma bukszpanowa jest trudna do zwalczania, a intensywne żerowanie gąsienic może zniszczyć krzewy bukszpanu.
- Forma dorosła nie jest szkodliwa, ponieważ nie żeruje na bukszpanie. To gąsienice powodują szkody i teraz w wielu miejscach możemy je zobaczyć na bukszpanowych krzewach - powiedział nam Józef węgrzyn, inżynier rolnik z Wielkopolski. - Często ich nie zauważamy od razu, bo żerowanie zaczynają od liści wewnątrz krzewu. Zjadane są najdelikatniejsze części młodych liści. Niezjedzone resztki usychają. części blaszek, resztę pozostawiając. Pozostawione fragmenty liści obsychają. Taki sposób żerowania powoduje jeszcze większe szkody.
Od kilku lat uczulamy właścicieli ogrodów na możliwą obecność ćmy bukszpanowej - tym bardziej, że szkodnika na pierwszy rzut oka nie widać.
- Trzeba zajrzeć do wnętrza korony, aby odnaleźć ślady żerowania jak również same gąsienice - dodaje inżynier Węgrzyn. - Gdy zobaczymy na krzewie nieregularną ,,pajęczynę'' będzie to oznaczać, że żerowanie się udało.
My przypominamy, że zaatakowany krzew może uschnąć lub zamrzeć. Dlatego też warto sprawdzać, co dzieje się we wnętrzu bukszpanowego krzewu. Walka z ćmą bukszpanową nie jest prosta, tym bardziej że nie ma zarejestrowanych środków do zwalczania ćmy w uprawie amatorskiej.
Jeśli mamy bukszpany w ogrodzie - zajrzyjmy do środka. Jest tak, jak w przypadku upraw - lustracja i monitorowanie pojawu szkodnika jest podstawą utrzymania w zdrowiu bukszpanów.
![]() |
Redakcja KalendarzRolnikow.pl
Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj
|