Nie każdy wypadek w gospodarstwie jest wypadkiem przy pracy

Na sprawę zwróciła uwagę Lubuska Izba Rolnicza.
- Zwróciliśmy się o podjęcie działań w celu wywołania inicjatywy ustawodawczej w organach ustawodawczych RP mającej na celu zmianę przepisów ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników w zakresie dotyczącym wypadku przy pracy rolnika - poinformował Stanisław Myśliwiec, prezes LIR.
KRUS większość zdarzeń związaną z wypadkami przy pracy rolników kwalifikuje nie jak wypadek przy pracy, lecz twierdzi, że zdarzenie (wypadek), któremu uległ rolnik , może być uznane co najwyżej za wypadek przy pracy wykonywanej na rzecz gospodarstwa rolnego, co według KRUS oznacza, że za takie zdarzenie nie przysługuje ani renta inwalidzka, ani jednorazowe odszkodowanie.
LIR zwraca uwagę, że wielu rolników skarży się na takie stawianie sprawy przez KRUS. Bowiem z definicji ,,wypadku przy pracy'' w rozumieniu ar. 11 ust 1 ustawy z dnia 20 grudnia o ubezpieczeniu społecznym rolników, za wypadek przy pracy rolniczej uważa się nagłe zdarzenie wywołane przyczyną zewnętrzną, które nastąpiło podczas wykonywania czynności związanych z prowadzeniem działalności rolniczej albo pozostającym w związku z wykonywaniem takiej czynności:
- na terenie gospodarstwa rolnego, które ubezpieczony prowadzi lub w którym stale pracuje, albo na terenie gospodarstwa domowego, bezpośrednio związanego z tym gospodarstwem rolnym
- lub w drodze ubezpieczonego z mieszkania do gospodarstwa rolnego albo w drodze powrotnej lub podczas wykonywania poza terenem gospodarstwa rolnego zwykłych czynności związanych z prowadzeniem działalności rolniczej lub w związku z wykonywaniem tych czynności
- lub w drodze do miejsca wykonywania powyższych czynności albo w drodze powrotnej.
- Takie określenia, jakie zostały użyte w uzasadnieniu decyzji odmownych KRUS nie posiadają umocowania w prawie, stąd też należałoby je wyeliminować z obrotu prawnego - zauważa prezes LIR. - Używanie w decyzjach określeń, które nie mają umocowania w prawie, w ocenie rolników jest sprzeczne z zasadami współżycia społecznego, z dobrymi obyczajami, a także godzi w ogólnie pojęte poczucie sprawiedliwości społecznej.
Jak informuje izba, sugestią rolników jest taka zmiana obowiązujących przepisów, aby do otrzymania świadczenia KRUS wystarczyło, że wypadek miał miejsce na terenie gospodarstwa rolnego lub gospodarstwa domowego, które wchodzi w skład gospodarstwa rolnego.
Problem jest niewątpliwie ważny i to nie tylko dla mieszkańców Ziemi Lubuskiej, ale dla rolników w całym kraju. Dlatego też do sprawy powrócimy, gdy do LIR dotrze odpowiedź z ministerstwa rolnictwa.
![]() |
Redakcja KalendarzRolnikow.pl
Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj
|