Potrzebne zwiększenie zwalczania chorób zakaźnych zwierząt
Choroby zakaźne zwierząt - ptasia grypa
W przypadku grypy ptaków sytuacja jest bardzo dynamiczna i staje się coraz trudniejsza, gdyż w obecnym 2022 roku wirus HPAI stał się bardziej zjadliwy ze względu na dłuższy okres występowania w środowisku – również w okresie letnim, co do tej pory się nie zdarzało. Ponadto bardzo szybko wzrasta ilość zarażonego drobiu. W zimie z 2016/2017 zarażonych było ok. 9 mln szt. drobiu, zimą 2020/2021 zarażonych było już ponad 23 miliony szt. drobiu a ostatniej zimy, aż ponad 49 milionów szt. drobiu uległo zarażeniu. W ramach działań KE przeprowadza audyty i działania związane z regionalizacją występowania choroby.
- Grypa ptaków przybiera na sile i powoduje coraz większe straty w hodowli drobiu i w środowisku naturalnym. Nie można lekceważyć tego zagrożenia - mówił po posiedzeniu Adam Drosio, ekspert Federacji Branżowych Związków Producentów Rolnych.
W przypadku ASF sytuacja powoli się stabilizuje i nie obserwuje się wzrostu występowania choroby wśród dzików i trzody chlewnej. Ale poziom występowania ASF jest w dalszym ciągu bardzo wysoki. KE prowadzi działania w celu ograniczenia rozprzestrzeniania się choroby oraz przekonuje kraje do których eksportowana jest wieprzowina z UE aby zaczęły uznawać regionalizacje występowania choroby, co umożliwi jej dalszą sprzedaż.
Eksperci obecni na posiedzeniu byli zgodni, że działania związane z eliminacją ASF i HPAI są niewystarczające, gdyż oba wirusy ciągle powodują ogromne straty w hodowli trzody chlewnej i drobiu a także destabilizują rynek mięsa wieprzowego i drobiowego. Eksperci Copa- Cogeca wyrazili także swoje ogromne zaniepokojenie propozycją Brukseli odnośnie planowanych ograniczeń w zakresie współfinansowania przez Komisję Europejską programów weterynaryjnych.
- Propozycja Komisji Europejskiej może przyczynić się do występowania zagrożenia bezpieczeństwa żywnościowego w krajach UE mimo że już teraz producenci borykają się ze skutkami kryzysu związanego z wzrostem cen środków produkcji i zrywaniem łańcuchów dostaw w poszczególnych krajach członkowskich - skomentował Adam Drosio.
Eksperci Copa-Cogeca nie tylko zaapelowali do KE, aby wycofała się ze swoich planów, ale nawet uważają, że należy zwiększyć pulę środków na eliminację chorób epidemicznych występujących w hodowli zwierząt i w środowisku naturalnym, gdyż obecne działania są daleko niewystarczające i zagrażają bezpieczeństwu żywnościowemu UE
Redakcja KalendarzRolnikow.pl
Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj
|