KalendarzRolników.pl
PARTNERZY PORTALU
 • Partner serwisu Krajowa Rada Izb Rolniczych
 • Partner serwisu KRAJOWY OŚRODEK WSPARCIA ROLNICTWA
 • Partner serwisu Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi w Warszawie
 • Partner serwisu Województwo Podlaskie
 • Narodowy Instytut Wolności
 • ODR Bratoszewice
 • Partner serwisu Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego
 • województwo łódzkie

WYSZUKIWARKA

Jak wygląda budowa kortów tenisowych?

Opublikowano 07.11.2022 r.
przez Redakcja KalendarzRolnikow.pl
Zaplecze techniczne to niesamowicie istotna kwestia w sporcie. To właśnie ono pozwala nam rozwijać sportowe talenty, odkrywać je i szlifować umiejętności w danej dziedzinie. W przypadku tenisa, kort do gry - a tak właściwie jego rodzaj - jest ekstremalnie ważny i ma wpływ na osiągane wyniki. Jak wygląda budowa takiego kortu? Wtajemniczeni wiedzą, że do zrealizowania tak wielkiego projektu jak budowa kortu tenisowego koniecznych jest mnóstwo zmiennych. Jakich? Jak zbudować kort, który będzie poprawnie funkcjonował? Oto jest pytanie! By poznać na nie odpowiedź, koniecznie czytajcie dalej. Po lekturze tego artykułu budowa kortów tenisowych nie będzie już miała przed Wami absolutnie żadnych tajemnic. 

Etap 1 – baza pod budowę kortu tenisowego


Aby wybudowany kort tenisowy mógł bez problemu służyć przez wiele lat, należy w odpowiedni sposób przygotować podłoże, na którym będzie się on znajdował. Ten krok jest konieczny i nie można go pominąć, jeśli chcecie, aby w przyszłości możliwa była jakościowa gra na takim obiekcie. Zanim rozpoczną się jakiekolwiek prace budowlane należy zweryfikować czy wymiary ziemi są odpowiednie pod taki obiekt. W tym celu najlepiej wykonać wizję lokalną. Aby budowa kortów tenisowych była w ogóle możliwa, musicie być właścicielami podłoża o wymiarach:

 • 34,80 metra długości,
 • 17,10 metra szerokości. 

Odpowiednie wymiary działki w kształcie prostokąta to nie jedyny element, który musi być spełniony. Kluczowa jest także orientacja działki. Wybudowany na niej kort powinien mieć orientację północno-południową – wówczas zawodnicy, którzy będą grać na takim korcie w przyszłości, nie będą odczuwać dyskomfortu związanego z faktem, że silne słońce razi ich w oczy podczas gry w tenisa. 

Etap 2 – czas na wybór nawierzchni


Wybór terenu pod kort tenisowy nie może być przypadkiem. Dokładnie tak samo jest z wyborem odpowiedniej nawierzchni na kort tenisowy. Ona również musi spełnić szereg kryteriów. Decyzja o wyborze materiału powinna być przemyślana i dogłębnie przeanalizowana. Nawierzchnia wpływa bezpośrednio na jakość późniejszej gry, a także na tempo, w jakim boisko będzie się zużywało. W dzisiejszych czasach korty tenisowe pokrywa się czterema różnymi nawierzchniami. Są to:

 • sztuczna trawa, 
 • mączka ceglana, 
 • nawierzchnia akrylowa, 
 • wykładzina tenisowa. 

Wymienione nawierzchnie różnią się od siebie ceną, czasem przez jaki mogą być użytkowane oraz indywidualną specyfiką. Najbardziej popularnymi wyborami, z wymienionych powyżej, są obecnie mączka ceglana oraz nawierzchnia akrylowa. 

Najbardziej trwałym wyborem będzie natomiast sztuczna trawa. Jest ona idealna do szybkiej, pełnej dynamiki gry w tenisa. 

Etap 3 – czas zadbać o wyposażenie kortu


Nawierzchnia to nie wszystko. Budowa kortu tenisowego wymaga wielu pobocznych elementów, o które również należy zadba. Wyposażenie kortu, czyli oświetlenie, ogrodzenie, kanalizacja, piłkochwyt, toalety i pozostały osprzęt sportowy to także niezwykle ważne kwestie. Planując budowę kortu koniecznie dodajcie te koszty do budżetu. 


 

 

kontakt1.jpg Redakcja KalendarzRolnikow.pl
Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj
Komitet do spraw pożytku publicznego
NIW
Sfinansowano ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030
PROO