KalendarzRolników.pl
PARTNERZY PORTALU
  • Partner serwisu Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi w Warszawie
  • ODR Bratoszewice
  • Partner serwisu Krajowa Rada Izb Rolniczych
  • Narodowy Instytut Wolności
  • Partner serwisu Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego

WYSZUKIWARKA

W Hiszpanii grypa ptaków potwierdzona u ludzi

Opublikowano 09.11.2022 r.
przez Redakcja KalendarzRolnikow.pl
Jak podaje Reuters, u dwóch pracowników hiszpańskiej fermy drobiu potwierdzono obecność wirusa grypy ptaków w organizmie po tym, jak ognisko HPAI stwierdzono na fermie będącej ich miejscem pracy.

ptasia grypa u ludzi

Ptasia grypa u ludzi 

To pierwszy przypadek kiedy wirus grypy ptaków został stwierdzony u ludzi w Hiszpanii oraz drugi taki przypadek na terenie Europy (pierwszy miał miejsce w roku 2003) - przypomina KIPDiP.

Światowa Organizacja Zdrowia podkreśla, że w przypadku który miał miejsce w Hiszpanii nie ma jakichkolwiek dowodów na to, że wirus grypy ptaków może przenosić się z człowieka na człowieka. Cały czas jest więc aktualne przekonanie, że do zarażenia człowieka może dochodzić bardzo rzadko, i jedynie przez kontakt z ptactwem.

Dwóch pracowników hiszpańskiej fermy drobiu to mężczyźni w wieku 19 oraz 27 lat. Do zakażeń doszło na fermie drobiu położonej w centralnej Hiszpanii. Istotny wydaje się być fakt, że obaj zarażeni wirusem H5N1 nie mieli jakichkolwiek objawów. Jak informuje Światowa Organizacja Zdrowia od początku 2003 roku do 21 października tego roku, na całym świecie, zanotowano 868 przypadków grypy ptaków u ludzi. Z tej grupy zakażonych zmarło 456 osób. HPAI u ludzi ma różny przebieg. Od bezobjawowego po bardzo ciężki, prowadzący do nagłej śmierci.

Źródło: KIPDiP

kontakt1.jpg Redakcja KalendarzRolnikow.pl
Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj
Komitet do spraw pożytku publicznego
NIW
Sfinansowano ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030
PROO