KalendarzRolników.pl
PARTNERZY PORTALU
  • ODR Bratoszewice
  • Partner serwisu Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego
  • Partner serwisu Krajowa Rada Izb Rolniczych
  • Narodowy Instytut Wolności
  • Partner serwisu Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi w Warszawie

WYSZUKIWARKA

Mini sadzonki, które będą idealne do sadzenia w bloku

Opublikowano 09.11.2022 r.
Warto mieć świadomość, że krzewy owocowe można uprawiać nie tylko w ogrodzie, ale również na balkonie. Jest to rozwiązanie dla osób mieszkających w bloku, które pragną posiadać własne owoce. Jakie mini sadzonki będą idealne do sadzenia w doniczce na balkonie? Oto przykłady.

 

Mini sadzonki na balkon - jakie krzewy owocowe można uprawiać mieszkając w bloku?

Jakie krzewy owocowe można uprawiać na balkonie? Przede wszystkim te, które są mrozoodporne oraz stosunkowo niewysokie i nie rozłożyste, dzięki czemu nie potrzebują zbyt wiele miejsca. Przykładem może być chociażby borówka amerykańska, czy jeżyna bezkolcowa. Poza tym jako w formie uprawy na balkonie doskonale sprawdza się także agrest (zarówno odmiany czerwone, jak i białe), malina, czy porzeczka. Warto podkreślić, że mogą to być zarówno tradycyjne sadzonki, jak i odmiany karłowe, które charakteryzuje ograniczony wzrost.

O czym pamiętać uprawiając krzewy owocowe na balkonie?

Kupując mini sadzonki na balkon należy zapewnić roślinom odpowiednie warunki do wzrostu i owocowania. Co to oznacza? Otóż, najważniejsze jest odpowiednie stanowisko, ponieważ rośliny najczęściej lubią miejsca nasłonecznione, a tylko niektóre z nich tolerują stanowiska zacienione. Bardzo ważna jest również osłona od wiatru. Podstawą jest jednak odpowiednia donica, która powinna być dopasowana do wielkości rośliny. W wielu przypadkach mini sadzonki posiadają rozbudowany układ korzeniowy, w związku z czym zaleca się sadzenie ich w donicach o wysokości przynajmniej 50 cm. Istotne jest także podlewanie, czy nawożenie co zapewni roślinie odpowiednie składniki odżywcze, a co za tym idzie przełoży się na szybki wzrost oraz doskonały smak owoców. W tym miejscu należy jednak podkreślić, że uprawa krzewów owocowych na balkonie wymaga cierpliwości, ponieważ pierwsze owoce pojawiają się na nich z reguły po 2-3 latach od posadzenia.

Co jeszcze jest ważne przy uprawie krzewów owocowych na balkonie? Zabiegiem, o którym nie można zapominać jest przycinanie roślin. Cięcie pozwala bowiem nie tylko ograniczyć ich wzrost, czy odpowiednio formować, ale również wzmocnić. W efekcie roślina obficie owocuje, a jej owoce są nie tylko bardziej dorodne, ale również znacznie smaczniejsze. Ważne jest jednak to, by cięcie przeprowadzać prawidłowo, ponieważ błędy mogą w tym przypadku przyczyniać się do rozwoju różnego rodzaju chorób.

Gdzie kupować mini sadzonki na balkon?

Decydując się na uprawę mini sadzonek na balkonie warto pamiętać o tym, by kupować je wyłącznie w sprawdzonych miejscach. Pozwala to bowiem nabyć wyłącznie wysokiej jakości rośliny, których sadzonki są odpowiednio selekcjonowane. W efekcie można mieć pewność, że roślina się przyjmie (pod warunkiem, że zostanie prawidłowo posadzona) oraz będzie miała siłę, by rosnąć i owocować.

Podsumowując należy stwierdzić, że uprawa krzewów owocowych na balkonie to doskonałe rozwiązanie dla osób, które pragną korzystać z własnych owoców. Możliwość tę dają mini sadzonki, które można uprawiać w donicach, które zostaną umieszczone na balkonie, czy tarasie.

Komitet do spraw pożytku publicznego
NIW
Sfinansowano ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030
PROO