Co zabija pszczoły? Czy owady te wyginą całkowicie?
Pszczoły miodne wymierają
Przykładowo w USA ich populacje są już tak niskie, że obecnie 60% żyjących jeszcze kolonii wykorzystuje się tylko do zapylania kalifornijskich migdałów.
Zbliżamy się do punktu, w którym nie będzie wystarczająco dużo pszczół, by zaspokoić potrzeby dotyczące zapylania – mówi Dennis van Engelstorp, entomolog z University of Maryland
Pszczoły miodne są tymczasem kluczowym elementem naszego środowiska! Ich wyginięcie oznacza koniec ludzkości. Spośród 100 gat. roślin dostarczających nam 90% żywności, aż 70% jest bowiem zapylanych i rozmnażanych przez pszczoły. Od 2006 r. populacja pszczół szybko się jednak zmniejsza.
Co zabija pszczoły – zapadalność pszczelich kolonii
Zapadalność pszczelich kolonii (CCD) to zjawisko nagłej utraty dorosłych pszczół z ula. Zaproponowano wiele możliwych wyjaśnień CCD, lecz nie znaleziono dotąd żadnej oczywistej przyczyny pierwotnej. Amerykański Departament Rolnictwa (USDA) wskazał jednak w raporcie dla Kongresu USA, że
przyczyną CCD jest kombinacja różnych czynników. Ogólnie za śmierć tych jakże pożytecznych owadów oskarża się przede wszystkim: pestycydy, choroby i patogeny, pasożyty, złą pogodę powodowaną globalnym ociepleniem i niewłaściwe odżywianie.
Wszystkie te czynniki stwierdza się na wysokich poziomach w dotkniętych wymieraniem CCD ulach. Niektóre źródła podają jednak, że pszczołom najbardziej szkodzi chemia i pasożyty. Wyniki dotychczasowych badań wskazują, że zapobieganie klęsce ich wymierania będzie dużo trudniejsze, niż dotąd sądzono.
Co zabija pszczoły – pestycydy
Badania wykazały, że pestycydy są silnie powiązane z zespołem zaburzeń kolonii pszczelich CCD i są obecnie uważane za główną przyczynę wymierania pszczół. Rozpyla się je na rośliny i mają różny wpływ na owady. Najbardziej szkodliwa jest grupa chemicznych pestycydów zwana neonikotynoidy. Kontakt z nimi łatwo zabija owady, gdy chodzą po spryskanych powierzchniach roślin lub obszarach wokół. Neonikotynoidy to insektycydy działające na centralny układ nerwowy (paraliż i śmierć) owadów. Pszczoły w kontakcie z nimi wpadają w szok i zapominają drogę do domu (owadzi Alzheimer).
Naukowcy uważają, że środki te odegrały główną rolę w spadku liczebności pszczół. Pestycydy ogólnoustrojowe są też włączane do gleby lub nasion oraz przenoszą się na łodygi, liście, nektar i pyłki roślin.
Kiedy pszczoła wchodzi w kontakt z pestycydami przy zbieraniu pyłku i żerowaniu, może umrzeć natychmiast bez powrotu do ula.
Uwaga! Rzeczywiste uszkodzenie/uśmiercenie populacji pszczół jest funkcją toksyczności i ekspozycji związku chemicznego, w połączeniu ze sposobem jego stosowania. Współczynnik zabijania pszczół w jednym ulu można przy tym sklasyfikować jako:
- Normalną umieralność (<100 martwych pszczół na dzień),
- Niskie zabijanie (odpowiednio 200-400), 3) umiarkowane zabijanie (odpowiednio 500-900), 4) wysokie zabijanie (> 1000 martwych pszczół dziennie).
Co zabija pszczoły – badania obecności pestycydów i fungicydów u pszczół
Obecnie prowadzi się wiele badań dla wyjaśnienia toksycznego wpływu pestycydów na pszczoły. W nowym badaniu opublikowanym pod koniec lipca 2013 r. w czasopiśmie naukowym „Plos ONE” naukowcy z University of Maryland i amerykańskiego Departamentu Rolnictwa zidentyfikowali trującą mieszankę pestycydów i fungicydów zanieczyszczających pyłek zbierany przez pszczoły i noszony do uli.
Wyniki odkryły nowe powody umieralności dużej liczby pszczół. Ustalono zanieczyszczenie pyłków roślin średnio przez 9 różnych pestycydów i dotąd nie posądzanych o to fungicydów (bo zaprojektowano je do zabijania grzybów, a nie owadów). W jednej próbce odkryto maksymalnie aż 21 chemikaliów stosowanych w rolnictwie. Podtruwane pszczoły wykazywały też potem duży spadek zdolności obrony przed pasożytami.
Co zabija pszczoły - jak zapobiegać umieralności pszczół
Trzeba więc koniecznie informować o szkodliwości fungicydów na etykietach chemikaliów rolniczych! Nie wolno też rozpylać pestycydów i fungicydów w fazie kwitnienia, gdy w okolicy zapylają pszczoły (czego dotąd nie stosowano odnośnie fungicydów).
Naukowcy z Maryland odkryli też, że nawet pyłek zebrany na chwastach, ziołach i kwiatach w okolicach pół też był zanieczyszczony pestycydami i fungicydami.
Należy więc mocno zweryfikować dotychczasowe techniki oprysków w rolnictwie i zniwelowac obecność środków ochrony roślin o potwierdzonej toksyczności na pszczoły i inne pożyteczne owady.
Co zabija pszczoły – pasożyty
Pasożyty to drugi w kolejności najważniejszy powód wymierania pszczół. Za najgroźniejszy w tym względzie uważa się roztocz pasożytniczy z rodzaju Varroa, nazywany destruktor Varroa destruktor. Ten mikroskopijny pajęczak odżywia się hemolimfą pszczół i przenosi wiele chorób wirusowych. Owady dorosłe i młode uśmierca jego żerowanie i/lub roznoszone przez niego choroby.
Redakcja KalendarzRolnikow.pl
Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj
|