Dlaczego ceny zbóż spadają?

Ceny zbóż
Lubelska Izba Rolnicza przygotowała specjalne stanowisko w tej sprawie.
- Jako samorząd rolniczy otrzymaliśmy z terenów przygranicznych wiele sygnałów dotyczących znacznego spadku cen skupu kukurydzy, zbóż i rzepaku - informuje Gustaw Jędrejek, prezes LIR. - Zdaniem rolników spadki cen spowodowane są nadmiernym i niekontrolowanym importem zbóż, kukurydzy i rzepaku z Ukrainy. Produkty te są często niskiej jakości i nie spełniają standardów UE.
Dlatego zarząd LIR wnioskuje o podjęcie działań w tej sprawie. Chodzi nie tylko o monitoring wolumenu importowanych zbóż i rzepaku, ale także o częste i dokładne kontrole jakości zbóż wjeżdżających do Polski.
- Proponujemy, aby utworzony przez rząd Polski Holding Spożywczy podjął działania interwencyjne, polegające na regulacji rynku poprzez ewentualny skup ziarna lub zmagazynowanie nadwyżek - dodaje prezes LIR. - Technologia magazynowania zbóż i kukurydzy w rękawach foliowych jest tania i efektywna. Polega na zapakowaniu do elastycznych rękawów foliowych zboża lub ziarna kukurydzy, zaraz po omłocie.
Jak zauważa izba, tak zmagazynowane ziarno, zarówno suche zboże jak i wilgotne ziarno kukurydzy, może być następnie przez wiele tygodni lub miesięcy bezpiecznie przechowywane w rękawach foliowych, co może ograniczyć wysokie koszty inwestycyjne związane z budową silosów i magazynów.
My dodajmy, że - jak wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego - ceny zbóż są od 40 do 55% wyższe niż przed rokiem, za to dramatycznie niskie są ceny nasion rzepaku, które w pierwszym tygodniu listopada były nawet tańsze niż przed rokiem. W połączeniu ze znacznym wzrostem kosztów produkcji nie wróży to dobrych zbiorów w przyszłym roku.
![]() |
Redakcja KalendarzRolnikow.pl
Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj
|