"Poznaj nasze KGW" Koło Gospodyń Wiejskich "Same Swoje"
KGW "Same swoje"
Mieszkamy w małej miejscowości w gminie Jadów, w powiecie wołomińskim. Nasze Koło Gospodyń Wiejskich z Letniska Nowy Jadów „Same Swoje” powstało w marcu 2022 roku. Inspiracją do jego założenia były lokalne dożynki, na których reprezentowałyśmy naszą miejscowość. Kolejnym wspólnym przedsięwzięciem było zaprezentowanie naszego rękodzieła na jarmarku bożonarodzeniowym. Nasze koło liczy 19 członków. KGW jest zarejestrowane w ARiMR. Rejestracja przebiegła bez problemów - opowiada Pani Marzena Ołdak.
Główna działalność koła skupia się na wykonywaniu rękodzieła, śpiewaniu i tańcu. Poza tym pieczemy ciasta, przygotowujemy przetwory, nalewki i swojskie jadło. Choć istniejemy bardzo krótko, mamy w swoim dorobku już sporo sukcesów. Na gminno-parafialnych dożynkach w Szewnicy w roku 2022 zajęłyśmy pierwsze miejsce w konkursie na najładniejszy wieniec dożynkowy, który robiłyśmy po raz pierwszy. Ta wygrana sprawiła, że reprezentowałyśmy powiat wołomiński na dożynkach województwa mazowieckiego w Lelisie, gdzie nasz wieniec zajął drugie miejsce.
W II Powiatowym Turnieju Kobiet Gospodarnych i Wyjątkowych Kół Gospodyń Wiejskich w Chrzęsnem zajęłyśmy pierwsze miejsce w konkurencji „Piosenka o KGW”, drugie miejsce w konkurencji na najpiękniejsze stoisko i nagrodę Grand Prix. Ponadto bierzemy udział w jarmarkach świątecznych, imprezach okolicznościowych, np.: Dzień Szkocki w gminie Jadów czy 95-lecie istnienia Stowarzyszenia Miłośników Urli. Chciałybyśmy dodać, że samodzielnie projektujemy i szyjemy nasze stroje. Stały się one naszym znakiem rozpoznawczym - informują członkinie KGW.
Posiadamy liczne talenty: wokalne, taneczne, krawieckie, literackie, artystyczne, cukiernicze, kulinarne. Nasze rękodzieło to: makramy, serwety, chusty, rękawiczki, stroiki bożonarodzeniowe i wielkanocne, dekoracje świąteczne, w tym choinki, szopki bożonarodzeniowe, wieńce, lampiony, groty i wiele innych związanych ze świętami. Nasze motto to: „Rzeczy niemożliwe robimy od ręki, a na cuda trzeba chwilę poczekać”.
Spotykamy się raz w tygodniu, a kiedy zachodzi potrzeba to nawet codziennie. Na naszych spotkaniach panuje wesoła atmosfera, pracując lubimy pożartować i pośpiewać. Spotykamy się z wieloma wyrazami sympatii i uznania, nie tylko ze strony mieszkańców Letniska Nowy Jadów, ale również ze strony mieszkańców okolicznych miejscowości.
Przygotowujemy się do kolejnego jarmarku bożonarodzeniowego, aktualnie uczestniczymy w projekcie tanecznym i chcemy to dalej rozwijać, w planach mamy także warsztaty wizażu, rozpoczynamy również uczestnictwo w warsztatach zarządzania projektowego, a przed nami jeszcze nagranie materiału o naszym kole i teledysku dla nowo powstałej Telewizji Etno TV - podsumowuje Pani Marzena z KGW Letniska Nowy Jadów "Same swoje".
A teraz kulinarna niespodzianka od Koła - przepis kulinarny na żeberka i szarlotkę.
Żeberka
- Pasek żeberek dzielimy na porcje (6-8 szt). Przyprawiamy solą, pieprzem, czosnkiem granulowanym i majerankiem. Odstawiamy na 12 godz. do lodówki, aby żeberka przeszły przyprawami.
- Następnie rozgrzewamy patelnię i na łyżce smalcu obsmażamy z każdej strony aż się zarumienią. W między czasie w garnku rozgrzewamy 2 szklanki wody, dodajemy namoczoną wcześniej garść suszonych grzybów i wrzucamy liść laurowy, ziele angielskie, marchewkę (może być posiekana w plastry lub kawałkach), pietruszkę, seler naciowy. P
- o obsmażeniu żeberek wrzucamy je do gotującego się wywaru, a na wysmażonym po żeberkach tłuszczu podduszamy na patelni średniej wielkości cebulę. Następnie wrzucamy ją do duszących się powoli żeberek.
- Następnie zagęszczamy sos mąką (1,5 łyżki) rozrobioną z wodą i wlewamy do gotujących się żeberek, po chwili dodajemy płynną śmietanę 18% - oczywiście wszystko mieszając. Na koniec dodajemy pokrojony koper lub pietruszkę.
Szarlotka
Składniki w zależności od wielkości blachy:
- 1,5 lub 2 kg świeżych jabłek
- 3 lub 4 szklanki mąki krupczatki jeśli ciasto ma być kruche bądź mąki tortowej
- 3/4 lub 1 szklanka cukru
- cukier waniliowy
- 1/1,5 łyżeczki proszku do pieczenia
- 250/300 g margaryny dobrze schłodzonej
- 5 lub 6 jajek - białka oddzielić od żółtek, będą potrzebne do ubicia piany
Przygotowanie: jabłka obrać, pokroić w małe kawałki i poddusić na wolnym ogniu, aż zmiękną. Odstawić, jeśli są rzadkie można dodać 1 łyżkę kaszy manny. Mąkę, cukier, cukier waniliowy, proszek do pieczenia, pokrojoną w kostkę margarynę i żółtka wyrobić rękoma, tak by nie dopuścić do powstaniach zwartej masy, pozostać na etapie sypkich grudek. 2/3 ciasta przesypać na blachę wyłożoną papierem do pieczenia i wstawić do nagrzanego do 180 stopni piekarnika na 10 minut, w trybie termoobiegu. Na podpieczoną warstwę ciasta, wyłożyć jabłka i przykryć pianą ubitą na sztywno. Na wierzch wysypać pozostałą część ciasta. Piec w trybie termoobiegu w temperaturze 180 stopni 40-45 minut. Przestudzoną szarlotkę udekorować cukrem pudrem. Smacznego!
Zachęcamy do odwiedzenia KGW "Same Swoje" na Facebooku.
Redakcja KalendarzRolnikow.pl
Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj
|