KalendarzRolników.pl
PARTNERZY PORTALU
  • Partner serwisu Krajowa Rada Izb Rolniczych
  • ODR Bratoszewice
  • Partner serwisu Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego

WYSZUKIWARKA

Nawozy i środki na chwasty w trawniku

Opublikowano 14.12.2022 r.
Piękny zielony trawnik to wizytówka ogrodnika. Każdy chce cieszyć się nim jak najdłużej, jednak przy braku prawidłowej pielęgnacji, zwykle na powierzchni pojawiają się żółte kwiaty mniszka, stokrotki, jak i wiele innych chwastów. Szybko porastają całe zielone pole, dlatego warto wcześniej temu zaradzić, stosując środki ochrony roślin. Sprawdź, co warto używać, by cieszyć się pięknym trawnikiem na długo!

 

Dlaczego trawnik porastają chwasty?

Problem z rozwojem chwastów wynika najczęściej z niedoboru składników pokarmowych w glebie. Jeśli nie zlikwidujesz go od razu, gdy się pojawi, z czasem rosnąca trawa stanie się rzadka, a piękna zielona gęsta darń zginie. Na takich obszarach zielsko porasta dynamicznie. Warto zatem w odpowiednim czasie włączyć do pielęgnacji środki chwastobójcze, inaczej herbicydy. Rozwój chwastów jest szczególnie intensywny latem, gdy glebie zaczyna brakować wody i odpowiednich składników. Problemem może być także słabe nawożenie. W takich miejscach zwykle wyrasta koniczyna. Zdarza się także, że to mieszanki traw są zanieczyszczone nasionami chwastów lub wytwarza się je z tzw. traw pastewnych. 

Do czego posłużą Ci herbicydy?

Spotkasz się z wieloma metodami usuwania chwastów. Jednak jednym z najpopularniejszych są herbicydy. To nic innego jak rodzaj pestycydów służących do zwalczania chwastów. Stanowi wygodne i skuteczne rozwiązanie, gdy m.in. ręczne odchwaszczanie nie przynosi efektów. 

Środki na chwasty ochronią Twój ogród i sad

Chemiczne zwalczanie chwastów to proces, którego nie należy wykonywać rutynowo. Nie powinno być także działaniem interwencyjnym, lecz przemyślanym i dopasowanych do terenu, jak i zagęszczenia zachwaszczenia. Opryski na chwasty najlepiej stosować jeszcze przed sianiem samej trawy, wówczas należy sięgnąć po preparaty totalne. W innych sytuacjach, tj. gdy zieleń jest już wykształcona, możesz zastosować tylko środki na chwasty selektywne. Nie zniszczą one wszystkich roślin zielonych. 

W przypadku chwastów w sadach, najlepiej  sadów zwalcza się w okresie od połowy kwietnia do lipca. Warto pamiętać, że chemiczne środki w nowych sadach, najlepiej stosować od trzeciego lub czwartego roku. Priorytetem zawsze jest szybkie rozpoznanie skupisk chwastów, ich identyfikacja, a następnie dopasowanie właściwego herbicydu. Wybieraj wśród produktów najlepszej jakości. Do firm, które oferują takie preparaty, należy Agrosimex (https://agrosimex.pl/sklep/srodki-ochrony-roslin/srodki-chwastobojcze-herbicydy) - polska firma, która istnieje na rynku od 1991 roku. 

Jak używać środków ochrony roślin przy odchwaszczaniu?

Użytkowanie herbicydów determinowane jest warunkami pogodowymi. Opryski na chwasty muszą być bowiem stosowane z dużą ostrożnością. Trudno jednak przewidzieć, czy w danym terminie wykonania odchwaszczania warunki będą nam sprzyjać. Dlatego najlepiej sięgać po środki chwastobójcze, które cechują się długim czasem możliwości użycia lub mają dwa terminy zabiegu. Takie preparaty proponuje wspomniana firma Agrosimex (https://agrosimex.pl/sklep/srodki-ochrony-roslin), która dysponuje jedynie oryginalnymi środkami. 

Komitet do spraw pożytku publicznego
NIW
Sfinansowano ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030
PROO