Co gospodynie polecają na Święta? Przepisy KGW w Rososzy
Sernik Królewski
Sernik Królewski powstaje z kakaowego ciasta kruchego i masy serowej. Doskonały na niedzielę oraz na Święta i różne imprezy okolicznościowe. Po prostu wspaniały klasyczny sernik.
Składniki na ciasto kakaowe:
- 2 szklanki mąki pszennej
- 1 łyżeczka proszku do pieczenia
- 3/4 szklanki cukru pudru
- 150 gram miękkiego masła
- 2 łyżki kakao
- 1 łyżka kwaśnej śmietany
- 1 jajko
Składniki na masę serową:
- 1 kg twarogu lub sera wiaderkowego
- 5 jajek
- 200 gram miękkiego masła
- 1,5 szklanki cukru pudru
- 1 łyżka cukru waniliowego
- 1 budyń waniliowy lub śmietankowy bez cukru
Sposób wykonania:
1. Zmielić twaróg. Ja mielę tylko raz, uważam że to wystarczy, nie zauważyłam różnicy pomiędzy serem zmielonym trzy razy a zmielonym raz.
2. Wszystkie składniki na ciasto kruche dobrze zagnieść, uformować kulę, zawinąć w folię i włożyć na godzinę do lodówki. Ja ostatnio do tego celu używam malaksera. Wrzucam wszystkie składniki mieszam około 30 sekund .
3. Gdy ciasto kruche chłodzi się w lodówce zabieram się do przygotowania masy serowej. Białka oddzielam od żółtek i ubijam na sztywną pianę z odrobiną soli.
4. W innej misce żółtka ucieram z cukrem pudrem i cukrem waniliowym. Dodaję po trochu wcześniej wyciągnięte z lodówki masło i ucieram na puszystą masę.
5. Cały czas miksując dodaję stopniowo przygotowany wcześniej twaróg.
6. Następnie dodaję jeszcze budyń i chwilę mieszam.
7. Na końcu dodaję ubitą pianę z białek ale mieszam już tylko delikatnie drewnianą łyżką.
8. Na tym etapie jeżeli lubisz możesz opcjonalnie dodać jeszcze rodzynki i skórkę pomarańczową.
9. Blachę o wymiarach 25x40 cm wykładam papierem do pieczenia.
11. Schłodzone ciasto dzielę na dwie części, jedną większą i drugą mniejszą. Powiedzmy trochę mniej niż 3/4 ciasta daję na spód a resztę na wierzch.
12. W pierwszej kolejności na spód blachy daję tą większą część ciasta i równomiernie palcami ją rozprowadzam. Następnie wlewam masę serową i na wierzch zetrzeć na dużych oczkach pozostałą część ciasta czyli tą mniejszą.
13. Piec w 180 stopniach około 60 minut w zależności od piekarnika góra-dół. U mnie gotowy był już po 50 minutach. Jeżeli zauważysz że sernik zaczyna Ci pękać podczas pieczenia, możesz zmniejszyć temperaturę do 170 i piec dalej.
Rolada schabowa faszerowana boczkiem i pieczarkami
Doskonałe danie na świąteczny obiad. Rolada schabowa z boczkiem i pieczarkami.
Składniki:
- 1,5 kg schabu wieprzowego
- 250 g boczku parzonego, wędzonego pokrojonego w cienkie plasterki.
- 500 g pieczarek
- 100 g suszonych śliwek
- 2 cebule
- 5 ząbków czosnku
- 2 łyżki musztardy sarepskiej
- Sól
- Pieprz
- Łyżka masła
- 3 łyżki oleju
Przygotowanie:
- Schab oczyszczamy, płuczemy i osuszamy, następnie rozcinamy wzdłuż, tak jak byśmy otwierali książkę z zakładkami, schab po rozcięciu ma u mnie około 1,5 – 2cm grubości i wymiary około 25x35cm. Przygotowany płat schabu lekko rozbijamy tłuczkiem do mięsa, następnie oprószamy solą i pieprzem, w mięso wcieramy czosnek przeciśnięty przez praskę oraz z wierzchu smarujemy musztardą. Tak przygotowany płat wkładamy do lodówki na godzinę do zamarynowania.
- Połowę pieczarek siekamy na cienkie plasterki i przesmażamy na maśle, doprawiamy do smaku solą i pieprzem, odstawiamy do wystygnięcia. Drugą połowę pieczarek kroimy na ćwiartki i odstawiamy na bok. Suszone śliwki zalewamy szklanką wrzącej wody i pozostawiamy na godzinę do napęcznienia. Cebule kroimy w ósemki. Na zamarynowanym schabie rozkładamy cienkie plastry boczku, oraz przesmażone pieczarki, całość zwijamy w rulon i wiążemy sznurkiem do mięsa. Tak przygotowaną roladę obsmażamy na patelni na oleju, następnie roladę przekładamy do naczynia żaroodpornego, po bokach obkładamy pokrojoną cebulą, śliwkami, oraz resztą pieczarek, wlewamy również wodę, w której moczyły się śliwki.
- Roladę wkładamy do piekarnika nagrzanego do temperatury 180 st. C i pieczemy pod przykryciem przez 90 min, następnie ściągamy pokrywkę i pieczemy jeszcze 15 min, tak aby schab z wierzchu się zarumienił. W razie potrzeby w czasie pieczenia polewamy schab sosem spod pieczeni.
KGW w Rososzy życzy wielu przyjemności z kosztowania świątecznych przysmaków :-)
Redakcja KalendarzRolnikow.pl
Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj
|