Rolnicy martwią się o dostępność nawozów

Co z dostępnością i cenami nawozów?
Członkowie rady powiatowej Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego w powiecie łódzkim-wschodnim proszą o interwencję w tej sprawie.
- Potrzebne jest wprowadzenie skutecznego systemu zapewniającego możliwość zakupu nawozów po akceptowalnych cenach. Trzeba zaznaczyć, że ani zapowiedzi dofinansowania zakładów azotowych pomocą publiczną, ani też koncepcja dystrybucji nawozów poprzez Krajową Grupę Spożywczą (KGS) nie przynosi, póki co, nadziei na zakup nawozów po cenach gwarantujących opłacalność produkcji - zauważa Bronisław Węglewski, prezes IRWŁ. - Nie widać tego w obecnie obowiązujących ofertach zakupu nawozów (np. saletra amonowa – ok. 3700/t), które w zbliżonych cenach oferowane są, zarówno przez prywatne firmy dystrybucyjne, jak i KGS.
Producenci rolni zwracają także uwagę, że od 1 stycznia 2023 r. wejdzie w życie stosowana przed wprowadzeniem „tarczy antyinflacyjnej” stawka VAT na nawozy - wynosząca 8%, co jeszcze podniesie cenę nawozów - dla tych rolników, którzy nie są płatnikami podatku VAT.
Krajowa Grupa Spożywcza ma zaledwie 10 punktów sprzedaży w zaledwie sześciu województwach - najczęściej są to miejscowości, gdzie zlokalizowane są należące do KGS cukrownie. Choćby udało się sprzedaż najlepiej zorganizować, to niewielka liczba punktów sprzedaży spowoduje, ze albo kolejki będą ogromne, albo dla większości rolników tańsze nawozy mogą być niedostępne.
![]() |
Redakcja KalendarzRolnikow.pl
Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj
|