KalendarzRolników.pl
PARTNERZY PORTALU
  • Narodowy Instytut Wolności
  • Partner serwisu Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego
  • Partner serwisu Krajowa Rada Izb Rolniczych
  • Partner serwisu Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi w Warszawie
  • ODR Bratoszewice

WYSZUKIWARKA

Czy na świecie brakuje jaj?

Opublikowano 18.12.2022 r.
przez Redakcja KalendarzRolnikow.pl
Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz zauważyła, że w krajach azjatyckich znacznie drożeją jaja. Zdaniem przedstawicieli izby, jest to efektem zbyt małej produkcji jaj na świecie.

Jak podała KIPDiP, w krajach Azji Środkowej jak Tadżykistan, Uzbekistan, Kirgistan czy Turkmenistan bardzo mocno podrożały jaja. Lokalne media z Tadżykistanu podają, że w tym kraju w ciągu ostatnich kilku miesięcy cena jaj wzrosła niemal dwukrotnie. Głównym powodem tej sytuacji mają być lukratywne zamówienia z zagranicy. Producentom z Tadżykistanu dużo bardziej opłaca się eksportować jaja niż sprzedawać je na rynku lokalnym. Nie jest jasne skąd tak duży popyt eksportowy. Pojawiają się hipotezy, że w związku z wojną na Ukrainie w wielu miejscach w Azji występują obecnie braki jaj. Inne tłumaczenia opierają się na grypie ptaków, która ma dość gwałtowny przebieg w Azji.

- Niezależnie od konkretnych i precyzyjnych powodów skoku cen jaj w Azji Środkowej sytuacja w tym rejonie świata jest dowodem na to, że globalna podaż jaj jest niewystarczająca - uważają analitycy Krajowej Izby Producentów Drobiu i Pasz. - Oznacza to, że wzrosty cen jaj mają charakter fundamentalny, a braki na wielu rynkach nie skończą się szybko. 


KIPDiP wcześniej raportowała bardzo podobne problemy z innych rejonów świata. Wszystko to oznacza, że jaja będą drożały. Szczególnie duży popyt powinien generować przemysł przetwórczy bowiem eksport jaj na wiele rynków odbywa się z pominięciem transportu jaj w skorupkach na rzecz proszków jajecznych oraz różnego rodzaju produktów jajecznych o płynnej konsystencji. 


- Niewystarczająca podaż może złagodzić poświąteczną korektę cen, która sezonowo ma miejsce w Europie na przełomie grudnia i stycznia - przewidują analitycy izby.


W Polsce także drożeją jaja. Jak podał  Zintegrowany System Rolniczej Informacji Rynkowej na początku grudnia jaja klatkowe XL kosztowały 85,24 zł za 100 sztuk i było to więcej o 7,7% w porwaniu z poprzednim tygodniem. Droższe niż przed tygodniem były także mniejsze jaja klatkowe. W porównaniu z ostatnim tygodniem listopada staniały jedynie jaja ściółkowe i ekologiczne o wartość nie przekraczającą 1%. Jak wynika z danych ZSRIR, jaja kurze są (w zależności od chowu i wielkości) średnio o około 70-80% droższe niż przed rokiem.

POWIĄZANE TEMATY:dostępność jajekjaja
kontakt1.jpg Redakcja KalendarzRolnikow.pl
Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj
Komitet do spraw pożytku publicznego
NIW
Sfinansowano ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030
PROO