KalendarzRolników.pl
PARTNERZY PORTALU
  • Narodowy Instytut Wolności
  • Partner serwisu Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi w Warszawie
  • Partner serwisu KRAJOWY OŚRODEK WSPARCIA ROLNICTWA
  • Partner serwisu Województwo Podlaskie
  • Partner serwisu Krajowa Rada Izb Rolniczych
  • Partner serwisu Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego
  • województwo łódzkie

WYSZUKIWARKA

Tanecznym krokiem w nowy rok

Opublikowano 29.12.2022 r.
przez Magdalena Przybylak-Zdanowicz
Taniec to nie tylko sposób na to by zabłysnąć na parkiecie w trakcie dancingu, wesela czy sylwestrowej zabawy. Okazuje się, że ma on także walory zdrowotne. W trzech punktach odpowiadamy dlaczego warto zatańczyć…

taniec

Taniec i jego historia

Historia tańca jest w zasadzie tak samo długa jak historia całej ludzkości. W dawnych czasach traktowano go jako sztukę, formę kultu religijnego i najróżniejszych rytuałów. My chcielibyśmy skupić się na jego zdrowotnych akcentach.

1.    Taniec to ruch

Pierwszą i najbardziej oczywistą korzyścią zdrowotną tańca, jest to, że jest to jedna z lepszych form, tak potrzebnego naszym organizmom, ruchu. Amerykańscy naukowcy w jednym z badań dowiedli, że regularne uczęszczanie na lekcje tańca może przynieść takie same korzyści dla sylwetki jak odwiedzanie siłowni. Ważny jest także fakt, że tak jak wiele innych aktywności fizycznych, taniec pozwala naszemu organizmowi wyzwolić endorfiny, czyli hormony szczęścia. Z pewnością przyda się to osobom borykającym się z jesiennym spadkiem dobrego humoru. Wśród innych korzyści zdrowotnych z tańca wymieniane są: spadek ciśnienia, spadek złego cholesterolu i wzmocnienie układu odpornościowego.

2.    Relaks w najróżniejszych rytmach

Regularna dawka salsy, walca czy disco to znakomita forma relaksu. Pozwala odprężyć się i zapomnieć o codziennych problemach. Co ważne, odnoszone na parkiecie sukcesy, pozwalają także nabrać pewności siebie i przekonania, że jesteśmy zdolni osiągnąć wiele. Taki wewnętrzny spokój jest natomiast bardzo ważny jeżeli chcemy prawdziwie odpocząć.

Tango – jeden z najtrudniejszych tańców. Obejrzyj film:

3.    Taniec może leczyć. O choreoterapii

Coraz bardziej znana i popularna staje się terapia tańcem, czyli choreoterapia. Na takich zajęciach oprócz „tradycyjnego” tańca wykonuje się także najróżniejsze ćwiczenia. W ich trakcie nasz ruch powinien wypływać z wnętrza. Nie tańczy się według ściśle ustalonych schematów, ale poddaje działaniu muzyki.  Choreoterapię można wykorzystywać jako trening profilaktyczny dla naszej psychiki, ale wykorzystuje się ją także jako wspomaganie leczenia chorób takich jak: bulimia, anoreksja, nerwice czy nawet schizofrenia. Zajęcia zalecane są także dzieciom nadpobudliwym oraz niepełnosprawnym. 
 

POWIĄZANE TEMATY:choreoterapiataniec

 

 
Magdalena Przybylak-Zdanowicz

Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj

 

Komitet do spraw pożytku publicznego
NIW
Sfinansowano ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030
PROO