Tanecznym krokiem w nowy rok

Taniec i jego historia
Historia tańca jest w zasadzie tak samo długa jak historia całej ludzkości. W dawnych czasach traktowano go jako sztukę, formę kultu religijnego i najróżniejszych rytuałów. My chcielibyśmy skupić się na jego zdrowotnych akcentach.
1. Taniec to ruch
Pierwszą i najbardziej oczywistą korzyścią zdrowotną tańca, jest to, że jest to jedna z lepszych form, tak potrzebnego naszym organizmom, ruchu. Amerykańscy naukowcy w jednym z badań dowiedli, że regularne uczęszczanie na lekcje tańca może przynieść takie same korzyści dla sylwetki jak odwiedzanie siłowni. Ważny jest także fakt, że tak jak wiele innych aktywności fizycznych, taniec pozwala naszemu organizmowi wyzwolić endorfiny, czyli hormony szczęścia. Z pewnością przyda się to osobom borykającym się z jesiennym spadkiem dobrego humoru. Wśród innych korzyści zdrowotnych z tańca wymieniane są: spadek ciśnienia, spadek złego cholesterolu i wzmocnienie układu odpornościowego.
2. Relaks w najróżniejszych rytmach
Regularna dawka salsy, walca czy disco to znakomita forma relaksu. Pozwala odprężyć się i zapomnieć o codziennych problemach. Co ważne, odnoszone na parkiecie sukcesy, pozwalają także nabrać pewności siebie i przekonania, że jesteśmy zdolni osiągnąć wiele. Taki wewnętrzny spokój jest natomiast bardzo ważny jeżeli chcemy prawdziwie odpocząć.
Tango – jeden z najtrudniejszych tańców. Obejrzyj film:
3. Taniec może leczyć. O choreoterapii
Coraz bardziej znana i popularna staje się terapia tańcem, czyli choreoterapia. Na takich zajęciach oprócz „tradycyjnego” tańca wykonuje się także najróżniejsze ćwiczenia. W ich trakcie nasz ruch powinien wypływać z wnętrza. Nie tańczy się według ściśle ustalonych schematów, ale poddaje działaniu muzyki. Choreoterapię można wykorzystywać jako trening profilaktyczny dla naszej psychiki, ale wykorzystuje się ją także jako wspomaganie leczenia chorób takich jak: bulimia, anoreksja, nerwice czy nawet schizofrenia. Zajęcia zalecane są także dzieciom nadpobudliwym oraz niepełnosprawnym.
Magdalena Przybylak-Zdanowicz
Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj |