KalendarzRolników.pl
PARTNERZY PORTALU
  • Partner serwisu Krajowa Rada Izb Rolniczych
  • województwo łódzkie
  • Partner serwisu Województwo Podlaskie
  • Partner serwisu Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi w Warszawie
  • Partner serwisu KRAJOWY OŚRODEK WSPARCIA ROLNICTWA
  • Partner serwisu Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego
  • Narodowy Instytut Wolności

WYSZUKIWARKA

Bezpiecznie na nartach - o tym warto pamiętać!

Opublikowano 02.01.2023 r.
przez Magdalena Przybylak-Zdanowicz
Nowinki techniczne sprawiają, że na nartach jeździ się coraz łatwiej i szybciej. Wciąż jednak należy pamiętać o bezpieczeństwie.

bezpiecznie na nartach

Bezpieczna jazda na nartach

Tak jak w ruchu drogowym, tak i w ruchu narciarskim obowiązują określone zasady. Mają one pomóc w uniknięciu wypadków, a gdy już dojdzie do nieprzyjemnego zdarzenia, pomagają w określeniu winnego (co ma znaczenie w przypadku ubezpieczeń i odszkodowań).

Zanim wybierzemy się na narciarską wyprawę warto zapoznać się z Dekalogiem Reguł przygotowanym przez Międzynarodową Federację Narciarską (FIS), który zamieszczamy w kolejnym artykule. Te „narciarskie i snowboardowe 10 przykazań” z pewnością ułatwi nam podejmowanie trafnych decyzji na stoku. Kluczową zasadą jest to, że osoba znajdująca się wyżej powinna uważać na tych, którzy znajdują się przed nią i poruszać się w taki sposób, by uniknąć kolizji.

Przed wyprawą w góry warto także pomyśleć o ubezpieczeniach. Wypadki mają to do siebie, ze zawsze przytrafiają się wtedy, kiedy się ich nie spodziewamy –  dlatego warto nie igrać z losem. Lepiej po prostu się ubezpieczyć (koszt ubezpieczenia od następstw nieszczęśliwych wypadków i OC na 7 dniowy wyjazd to nie jest duży wydatek). Porad w zakresie ubezpieczeń i ich warunków udzielają agenci ubezpieczeniowi, ale o pomoc można zwrócić się także w biurach podróży należących do Polskiej Izby Turystyki.

Warto pamiętać także o kilku zasadach, które pomogą nam ustrzec się nieprzyjemności w trakcie wyjazdu. Doświadczeni narciarze radzą, by nie pozostawiać butów narciarskich w samochodowym bagażniku. Wiąże się to nie tylko z ryzykiem kradzieży, ale także przemarznięcia naszego sprzętu. W nocy temperatura spada znacznie i może spowodować, iż założenie naszych butów stanie się rano mordęgą.

Na narty warto wybierać się zawsze w towarzystwie – zwłaszcza w kiepskich warunkach lub, gdy nie jesteśmy pewni swoich umiejętności.  Nie można także zapominać o odpowiednim ubraniu. Zawsze lepiej założyć, że będzie nasz zimno niż ciesząc się z porannego słońca ubrać się za lekko.
 

 

 
Magdalena Przybylak-Zdanowicz

Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj

 

Komitet do spraw pożytku publicznego
NIW
Sfinansowano ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030
PROO