KalendarzRolników.pl
PARTNERZY PORTALU
 • ODR Bratoszewice
 • Partner serwisu Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego
 • Partner serwisu Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi w Warszawie
 • Partner serwisu Krajowa Rada Izb Rolniczych
 • Narodowy Instytut Wolności

WYSZUKIWARKA

Za co polscy rolnicy cenią Zetory?

Opublikowano 02.01.2023 r.
przez Redakcja KalendarzRolnikow.pl
W świadomości rolników i miłośników maszyn rolniczych Zetor zapisał się jako solidny i prosty w konstrukcji pojazd mechaniczny, który sprawdzi się nawet w przypadku najcięższych zadań. Czeskie traktory są wciąż wykorzystywane w wielu gospodarstwach i mają duże wzięcie na rynku wtórnym. Marka rozwijała się przez długie lata i opanowała wiele rynków. Części do starszych modeli Zetora wciąż są dostępne na rynku, co niewątpliwie jest sporym udogodnieniem dla posiadaczy tych kultowych już ciągników.

 

Początki marki Zetor

Pierwsze wzmianki o marce Zetor pochodzą z 1946 roku, kiedy to tuż po wojnie w Czechosłowacji zarejestrowano nowy znak towarowy. Sama nazwa czeskiego producenta maszyn rolniczych to zlepek dwóch słów: „Zet” pochodzi od pierwszej litery ZKL Brno, protoplasty firmy, a „tor” od słowa traktor.

Pierwszym traktorem czeskiego producenta był Zetor 25, jednak prawdziwą karierę zrobiły maszyny z pierwszej zunifikowanej serii UŘ. Szybko stały się hitem eksportowym i zyskały tak dużą sławę, że produkcja rozwijała się w zawrotnym tempie. W 1960 roku fabrykę Zetora odwiedził nawet południowoamerykański rewolucjonista Che Guevara.

W ciągu ponad 65 lat pod tą marką wyprodukowano ponad 1,2 miliona ciągników, które zostały wyeksportowane do ponad 100 krajów na całym świecie. Brzmienie nazwy Zetor tak mocno weszło do świadomości klientów, że to słowo stało się w Indiach synonimem dla samej nazwy ciągnika. Właśnie dlatego części do traktorów Zetor są często poszukiwane nie tylko na forach internetowych, ale także w wielu internetowych sklepach rolniczych na całym świecie. 

Jakie modele ciągników Zetor są najchętniej używane przez rolników?

Wśród wielu prototypów i konstrukcji występują takie modele, które szczególnie wyróżniają się na tle innych. Należą do nich następujące ciągniki.

 • Zetor 7211 – maszyna produkowana w latach 1984-1992 była znana z mocnego, 62,5-konnego silnika, który charakteryzował się niską awaryjnością i wysoką kulturą pracy. Traktor posiadał świetną zwrotność oraz pobierał niewielkie ilości paliwa, gdyż wyposażono go w 4-cylindrowy silnik ze zbiornikiem o pojemności 3,6 litra. Był także znany z 10 biegowej przekładni, która praktycznie się nie psuła,
 • Zetor 5211 – produkowany w podobnym okresie co 7211. Jest porównywalny z wieloma konstrukcjami lat 80. To ciągnik wyposażony w 3-cylindrowy silnik o maksymalnej mocy 45 koni mechanicznych. Maszyna wyróżniała się szerokim zakresem regulacji TUZ, świetnym momentem obrotowym oraz niezwykle wygodną kabiną.

Posiadacze ciągników czeskiej marki do największych zalet zaliczają m.in. amortyzowany fotel dla kierowcy, dodatkowe ogrzewanie oraz niezwykłą wytrzymałość tych maszyn. 

Jakie są zalety ciągników Zetor?

Ciągnik rolniczy Zetor wyróżnia się wieloma zaletami użytkowymi docenianymi przez rolników. W tym właśnie tkwi tajemnica popularności tych maszyn. Do najważniejszych atutów zaliczamy przede wszystkim:

 • prostą obsługę, jednocześnie mocne silniki, które można naprawić samodzielnie bez pomocy mechanika,
 • wysoką stabilność układu hydraulicznego, nawet podczas ciężkiej pracy,
 • niską awaryjność — mimo że gwarancja producenta obejmowała 6 tysięcy mth, to wciąż jest wiele maszyn dzielnie pracujących po przekroczeniu 11 tysięcy mth,
 • wielozadaniowość — czeska maszyna była pomocna nie tylko w małych gospodarstwach, ale świetnie radziła sobie również z pracą na dużym areale. 

Obecnie traktory Zetora oraz części do maszyn rolniczych są dostępne w przystępnych cenach. Za sam traktor trzeba zapłacić od 20-30 tysięcy złotych, zależnie od modelu maszyny.

Gdzie znaleźć części zamienne do ciągników Zetor?

Zarówno maszyny, jak i części do ciągników można kupić w internetowym sklepie rolniczym ZENOX.pl. Możliwość dokonania zakupów online to spore udogodnienie dla rolników. Kuszą nie tylko przystępne ceny, ale również szybka realizacji przesyłki, która dostarczana jest bezpośrednio pod wskazany adres. 

Oferta internetowego sklepu rolniczego ZENOX.pl obejmuje ponad 200 tysięcy produktów, które można zwrócić po 100 dniach od momentu zakupu, jeśli produkt nie spełni oczekiwań konsumenta. Liczne części zamienne są atrakcyjnie wyceniane i w niczym nie ustępują jakością oryginalnym elementom do maszyn rolniczych. W przypadku wątpliwości zawsze można zapytać eksperta, który doradzi najlepszy wybór elementów do konkretnego modelu ciągnika lub innego sprzętu rolniczego.

kontakt1.jpg Redakcja KalendarzRolnikow.pl
Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj
Komitet do spraw pożytku publicznego
NIW
Sfinansowano ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030
PROO