KalendarzRolników.pl
PARTNERZY PORTALU
  • Partner serwisu Krajowa Rada Izb Rolniczych
  • Partner serwisu Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi w Warszawie
  • ODR Bratoszewice
  • Partner serwisu Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego
  • Narodowy Instytut Wolności

WYSZUKIWARKA

Jak skutecznie walczyć z myszami w naszych domach?

Opublikowano 08.01.2023 r.
Wystarczy kilka chłodniejszych dni, aby w naszych domach pojawili się nieproszeni goście. Z pól zniknęły zboża, a w naszych domach i budynkach gospodarskich pojawiają się myszy. Zapewne każdy z nas nieraz widział tego gryzonia w swoim życiu.

myszy w domu

Drobne, smukłe, szare zwierzątko z cienkim ogonkiem i małymi, ciemnymi oczkami przyciąga naszą uwagę. I choć niektórzy widzą w nich małe sympatyczne stworzonka, to u innych budzą strach i odrazę. Myślę jednak, że wszyscy zgodnie przyznają, że taki gryzoń biegający po domu to problem. Ponadgryzane produkty spożywcze, nieprzyjemny zapach, małe odchody w kuchni i nie tylko, to nic miłego. Należy również pamiętać, że myszy przenoszą różne choroby, przez co stanowią zagrożenie dla naszego zdrowia. Nie ulega wątpliwości, że nie powinniśmy akceptować takiego lokatora w naszym domu. 

Na początek musimy zdać sobie sprawę, że mysz jest zwierzęciem stadnym, więc jeśli zobaczymy w domu jedną najprawdopodobniej gdzieś w zakamarkach jest ich więcej. Z uwagi na fakt, iż młode osobniki mogą rozmnażać się już po 42 dniach od urodzenia, a wielkość jednego miotu to od 5 do 6 osobników, a takich miotów może być od jednej myszy nawet 8 w ciągu roku, łatwo doprowadzić do prawdziwej plagi niechcianych gryzoni. 
Zatem co zrobić, aby nie zadomowiły się na stałe? Czy jest sposób, który pozwoli rozstać się z tymi gryzoniami zanim założą gniazda i rozgoszczą się na dobre? Sposobów na wyeliminowanie myszy z naszych domów jest kilka. Oczywiście jedne z tych metod są bardzo łagodne, a inne należy określić jako niehumanitarne, a ich wybór należy do nas.

Sposób na myszy. Na początek prewencja


Kiedy na dworze jest jeszcze ciepło warto obejść budynek dookoła i zabezpieczyć wszystkie otwory za pomocą np. gipsu. Czynność taką trzeba wykonać z niezwykłą starannością, gdyż mysz potrafi przecisnąć się przez otwory o wielkości już 6 mm. Pamiętajmy również, że myszy nie mają lęku wysokości i są doskonałe we wspinaczce. Z łatwością potrafią przedostać się na wyższe kondygnacje czy okolice dachu.

Odstraszanie myszy za pomocą zapachów i dźwięków


Niektóre zapachy, takie jak np.: mięta, rumianek, lawenda czy wrotycz są bardzo nieprzyjemne dla zmysłu węchu u myszy. W przypadku zlokalizowania mysiego gniazda możemy spróbować walki poprzez umieszczanie w jego okolicy zapachu drażniącego myszy. Jednak należy zdawać sobie sprawę, że jeżeli już gryzonie te zadomowiły się w naszym domu i mają dostęp do pożywienia, nie będzie można ich tak łatwo przepędzić, a nieprzyjemny zapach tylko sprawi, że gniazdo wybudują w innym zakamarku naszego domostwa.

Na rynku dostępne są również liczne elektryczne odstraszacze, które emitują dźwięk drażniący zmysł słuchu u myszy. Można zaopatrzyć się w specjalne urządzenia podłączane do prądu, których dźwięk jest niesłyszalny przez człowieka, ale bardzo uciążliwy dla myszy. Zazwyczaj są one dedykowane do określonej powierzchni pomieszczeń, a ich zadaniem jest zupełne wypędzenie nieproszonych gości z danego pomieszczenia. Dźwięki odstraszające myszy można również znaleźć bezpośrednio w Internecie i puszczać je, np. bezpośrednio z telefonu, jednak tutaj często dźwięk jest bardzo głośny i nieprzyjemny również dla ludzi. Wadą tej metody jest fakt, że długie używanie takiego dźwięku może spowodować, że myszy się przyzwyczają i nie będzie miało to wpływu na zakładanie przez nie kolejnych gniazd.

Sposób na myszy. Odstraszanie i/lub zwalczanie z wykorzystaniem wroga naturalnego


Już od przedszkola dzieci wiedzą, że obecność kota w domu odstrasza myszy. Spowodowane jest to zapachem, który kot pozostawia w obejściu oraz jego instynktem do polowań. Choć w praktyce należy pamiętać, że koty mają różne temperamenty i nie zawsze ich instynkt będzie nastawiony na łapanie myszy, a w związku z tym posiadanie kota nie zawsze będzie oznaczało brak myszy.

Sposób na myszy. Pułapka czy łapka


Jeżeli myszy się u nas zadomowiły i nie pomaga ich odstraszanie możemy zastosować specjalną pułapkę lub łapkę na myszy. Różnica w wyborze urządzenia zależy od tego czy chcemy definitywnie pozbyć się gryzonia czy zależy nam na bardzo humanitarnym potraktowaniu tych osobników      i chcemy, aby żywe opuściły nasze domostwo. I tak pułapka to urządzenie, które pozwoli nam mysz złapać, lecz nie zrobi jej krzywdy. Takie pułapki mogą być wyposażone w specjalne zapadki lub powłoki klejowe, a po złapaniu niechcianego lokatora konieczne jest jego wyniesienie i wypuszczenie z dala od naszego domu. Inaczej sprawa wygląda, jeżeli zastosujemy łapkę na myszy, czyli urządzenie, które finalnie doprowadza do śmierci gryzonia. Łapka na myszy to urządzenie, które przytrzaskuje ciało myszy doprowadzając do złamania kręgosłupa i jej szybkiej śmierci.

W takim przypadku również konieczne jest systematyczne sprawdzanie, czy mysz nie została złapana, ponieważ pozostawione ciało myszy z czasem zacznie się rozkładać, co spowoduje nieprzyjemny zapach. Zarówno pułapki, jak i łapki, aby były skuteczne najlepiej umieszczać w miejscach często odwiedzanych przez myszy.

 

Trucizna

To sposób nie wymagający od nas dużego wysiłku. Specjalne trutki należy rozsypać w miejscach atrakcyjnych dla gryzoni i czekać. Mysz po kilku dniach od zjedzenia takiej substancji umiera. Często preparaty te zawierają także substancje mumifikujące, co powoduje zaschnięcie martwego gryzonia, nie pojawia się wówczas problem nieprzyjemnego zapachu z rozkładu ciała myszy. Jeżeli jednak stosując taką metodę znajdziemy martwego osobnika należy pamiętać, że powinniśmy go spalić, aby pozbyć się resztek trucizny. Wadą stosowania takiej metody jest fakt, iż jest ona zagrożeniem również dla innych zwierząt domowych, np. psów czy kotów, a nawet dla małych dzieci, więc jej rozmieszczanie powinno być przemyślane, aby zarówno dzieci, jak i zwierzęta domowe nie miały do niej dostępu.


Możliwości pozbycia się myszy jest wiele, a do nas należy wybór takiej, która będzie skuteczna i pozwoli nam uniknąć nieproszonych lokatorów, czyli myszy.

 
Katarzyna Majer
"Wieś Kujawsko-Pomorska", grudzień 2022 r. Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Minikowie 
 
Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do niego tutaj
Komitet do spraw pożytku publicznego
NIW
Sfinansowano ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030
PROO