Jak organizować krótkie łańcuchy dostaw?

- Od wydania pierwszej edycji w grudniu 2020, w Polsce zaszło wiele zmian na korzyść krótkich łańcuchów dostaw żywności (KŁŻ). Po pierwsze, problematyka KŁŻ budzi dzisiaj zainteresowanie już nie tylko entuzjastów ekologii czy też alternatywnego żywienia, ale także licznych konsumentów, którzy poszukują zdrowej, świeżej i smacznej żywności oraz sposobu aby zapewnić sobie stały do niej dostęp. Tematyką KŁŻ interesują się również reformatorzy rynku rolno-spożywczego, którzy poszukują sposobu na edukację konsumencką jako elementu zdrowszego odżywiania oraz osoby, które chcą wzmocnić miejsce rolnika w łańcuchach dostaw - czytamy we wstępie publikacji.
Autorzy broszury zauważają także, że pierwsze programy wsparcia finansowego skierowane do rolników w ramach programu Współpraca spotkały się z dużym zainteresowaniem. W dwóch edycjach programu wsparcia dla zainicjowania przedsięwzięcia KŁŻ zgłoszono ponad 300 wniosków o dofinansowanie. Świadczy to niewątpliwie o tym, że potencjał na rozwiązania KŁŻ w Polsce jest duży. W Polsce i innych krajach UE pojawia się coraz więcej przedsięwzięć opartych na założeniach KŁŻ. Stanowią one cenny zasób wiedzy, doświadczeń i inspiracji.
- Nowe wydanie próbuje uwzględnić wyżej wymienione trendy poprzez przedstawianie zaktualizowanych przykładów indywidualnych i zbiorowych form sprzedaży bezpośredniej. Opisujemy możliwości wsparcia dla inicjatyw KŁŻ jakie niosą nowy Krajowy Plan Strategiczny (KPS) dla WPR i Krajowy Plan Od-budowy i Zwiększenia Odporności (KPO), które będę wdrażane w najbliższych latach jako elementy rozwoju wsi i rolnictwa. Podajemy linki do 165 inicjatyw KŁŻ, które wystartowały w ostatnich dwóch latach, zachęcając w ten sposób do bezpośredniego kontaktu z nimi i śledzenia ich dokonań - informują Rafał Serafin, Ryszard Zarudzki i Dagmara Pilis, autorzy opracowania.
Broszura liczy 109 stron. Można ją pobrać bezpłatnie TUTAJ
Zima to dobra pora na uzupełnianie wiedzy, warto więc korzystać z każdej nadarzającej się ku temu okazji - tym bardziej, gdy ta wiedza nic nie kosztuje. Broszura została opracowana w w ramach operacji pn. ,,Organizacja krótkich łańcuchów dostaw żywności” realizowanej z Planu Operacyjnego Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich na lata 2022 – 2023.
![]() |
Redakcja KalendarzRolnikow.pl
Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj
|