KalendarzRolników.pl
PARTNERZY PORTALU
  • ODR Bratoszewice
  • Partner serwisu Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi w Warszawie
  • Narodowy Instytut Wolności
  • Partner serwisu Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego
  • Partner serwisu Krajowa Rada Izb Rolniczych

WYSZUKIWARKA

Słaby miesiąc dla producentów świń

Opublikowano 23.01.2023 r.
przez Redakcja KalendarzRolnikow.pl
Styczeń zwykle nie jest miesiącem satysfakcjonującym producentów świń. W tym czasie przeważnie dominuje brak ożywienia i nowych zamówień handlu. Krajowi producenci trzody chlewnej liczą, że trend cenowy odmieni się w lutym.

Ceny skupu żywca wieprzowego

Jak informuje POLPiG, w 3 tygodniu w Niemczech niska podaż żywca spotkała się ze słabym popytem, który związany jest brakiem odbudowy konsumpcji po okresie świątecznym. Mniejsza aktywność w ubojniach nie zwiększyła presji na ceny skupu żywca. Sprzedaż świń rzeźnych odbywa bez przeszkód i opóźnień. W notowaniach VEZG w dniu 18/01/2023 cena tuczników została utrzymana na poziomie 2,00 €/kg (wbc).

Styczeń zwykle nie jest miesiącem satysfakcjonującym producentów świń. W tym miesiącu przeważnie dominuje brak ożywienia i nowych zamówień handlu. Krajowi producenci trzody chlewnej liczą, że trend cenowy odmieni się w lutym i będzie można liczyć na wzrosty cen skupu żywca. Będzie temu sprzyjać ograniczenie importu tuczników i wieprzowiny ze względu na brak konkurencyjności w stosunku do cen krajowych. Po przeliczeniu po kursie  4,7137 z dnia 20/01/2023 cena tuczników w Niemczech wynosi 9,43 zł/kg (wbc) i jest o ponad 30 groszy wyższa niż w Polsce.

Prognozy wielu ekspertów przewidują wzrost cen skupu żywca wieprzowego w pierwszej połowie 2023 r., który może być osłabiony w drugiej połowie roku ze względu na dużo wyższe ceny wieprzowiny i presję inflacyjną na portfele konsumentów.

Źródło: POLPiG

kontakt1.jpg Redakcja KalendarzRolnikow.pl
Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj
Komitet do spraw pożytku publicznego
NIW
Sfinansowano ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030
PROO