KalendarzRolników.pl
PARTNERZY PORTALU
  • ODR Bratoszewice
  • Partner serwisu Krajowa Rada Izb Rolniczych
  • Partner serwisu Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi w Warszawie
  • Narodowy Instytut Wolności
  • Partner serwisu Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego

WYSZUKIWARKA

Handlowcy w USA chcą jaj klatkowych. A w Polsce?

Opublikowano 31.01.2023 r.
przez Redakcja KalendarzRolnikow.pl
Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz poinformowała, że z powodu wysokich cen jaj na amerykańskim rynku jest presja, by jaja były jak najtańsze, co w praktyce oznacza podaż jaj klatkowych.

- W Stanach Zjednoczonych jest obecnie utrzymywanych około 309 mln kur nieśnych. 34,6 proc. z tego pogłowia to kury produkujące jaja w systemach alternatywnych. Analitycy spodziewają się, że proces ualternatywniania produkcji jaj w USA znacząco spowolni. Znaczący dla spełnienia tej prognozy wydaje się fakt, że dwaj wielcy amerykańscy detaliści czyli Walmart oraz Kroger wycofali się ze swoich obietnic czasowych dotyczących stu procentowego przejścia na jaja alternatywne  - poinformowała KIPDiP. - Obecnie presja na utrzymanie możliwie niskich cen jaj ze strony konsumentów jest wyższa niż kiedykolwiek, co ma związek z drastycznymi podwyżkami wszystkich rodzajów jaj.

Izba zauważa, że producenci jaj - także w Polsce - od dawna podkreślają, że całkowite przejście na jaja alternatywne zagraża bezpieczeństwu żywnościowemu oraz interesom konsumentów. 


- Podejmujący decyzje przedstawiciele przedsiębiorstw handlowych nie rozumieją bowiem całej złożoności produkcji zwierzęcej i związanych z nią niebezpieczeństw - twierdzą analitycy Krajowej Izby Producentów Drobiu i Pasz. 


Łatwo zauważyć także na polskim rynku, że konsumenci coraz bardziej liczą się z każdym groszem. Może się więc okazać, że także polskie sieci, które obiecywały szybkie przejście na inne rodzaje jaj wycofają się ze swoich obietnic. Na razie jednak to nie nastąpiło.
 

POWIĄZANE TEMATY:jajajaja klatkowe
kontakt1.jpg Redakcja KalendarzRolnikow.pl
Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj
Komitet do spraw pożytku publicznego
NIW
Sfinansowano ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030
PROO