Izby domagają się skupu zbóż na rezerwy strategiczne

- Porozumienie wnosi o wprowadzenie wykupu przez rząd polski zboża na cele strategiczne żywnościowe. Rezerwy strategiczne stanowią kategorie produktów surowców, materiałów oraz urządzeń gromadzonych na wypadek zagrożenia bezpieczeństwa i obronności państwa, bezpieczeństwa, porządku i zdrowia publicznego oraz wystąpienia klęski żywiołowej lub sytuacji kryzysowej - czytamy w stanowisku.
Izby przypominają, że rezerwy strategiczne, żywnościowe utrzymywane są w grupach asortymentowych, takich jak: zboża i produkty zbożowe, mięso i przetwory mięsne, tłuszcze roślinne i zwierzęce, produkty mleczne i inne (np. woda pitna, mineralna cukier).
Samorząd rolniczy południowo-wschodniej Polski ocenia, że największym problemem roku 2023 jest obecnie trudna sytuacja na rynku zbóż, spowodowana zbożami z Ukrainy, które nadal wjeżdżają do kraju.
- Rolnicy w Polsce mają duży problem ze sprzedażą zbóż związany nie tylko z niską ceną, ale również ze znalezieniem kupca na swoje produkty rolne - dodają członkowie porozumienia izb rolniczych.
Izby proponują, aby wykupem zboża na cele strategiczne żywnościowe zajęła się rządowa agencja rezerw strategicznych.
- Tworzenie i utrzymywanie rezerw strategicznych zostało wpisane w dziedzinę bezpieczeństwa narodowego, a tym samym zarządzania kryzysowego. Wykup zboża na cele strategiczne żywnościowe po cenach rynkowych wpłynąłby bezpośrednio na ustabilizowanie sytuacji na rynku zbóż - podkreśla samorząd rolniczy.
Porozumienie tworzą: Lubelska Izba Rolnicza, Małopolska Izba Rolnicza, Opolska Izba Rolnicza, Podkarpacka Izba Rolnicza, Śląska Izba Rolnicza i Świętokrzyska Izba Rolnicza.
![]() |
Redakcja KalendarzRolnikow.pl
Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj
|