"Poznaj nasze KGW" Koło Gospodyń Wiejskich w Brzeźnie
KGW w Brzeźnie
Jako KGW w Brzeźnie działamy od 19 sierpnia 2021 roku, kiedy to ARiMR dokonała rejestracji naszego Koła. Część członków aktywnie brała udział w miejscowych oraz gminnych wydarzeniach jako niezrzeszone Koło pod nazwą „Dziewczyny jak Maliny” od 2011 do 2021 roku. Obecnie nasze Koło liczy 29 członków (w tym 4 panów), ale mamy wielu chętnych, którzy chcą dołączyć do naszej grupy. Wśród nas są gospodynie domowe, jak również panie czynne zawodowo: krawcowe, ekspedientki, pracownice biurowe, kobiety prowadzące własne działalności gospodarcze, rolniczki i rolnicy, emerytki, a także osoba pełniąca aktualnie funkcję radnej oraz sołtysa naszej wsi, w naszych szeregach mamy też ucznia. Członkami Koła są Panie i Panowie w przedziale wiekowym od 20 do 88 roku życia, jednak działają z nami także dziewczynki, z których najmłodsza ma 5 lat. Obecnie przewodniczącą Koła jest Pani Anna Stankiewicz, Zastępcą Krystyna Stachacz, a Sekretarzem Hanna Dylewska.
Staramy się przede wszystkim wypromować naszą wieś Brzeźno. Integrujemy członków naszego KGW, jak i mieszkańców wsi. Aktywizujemy i mobilizujemy do wspólnego działania. Chcemy też przeciwdziałać samotności wśród mieszkańców, zwłaszcza osób starszych, chcemy aby spotkania organizowane w Kole dały im elementarną siłę do życia.
Życie na wsi, a tym samym działalność Koła, przebiega zgodnie z cyklem natury. Tematy naszych spotkań uzależnione są od pór roku. Od początku aktywnie bierzemy udział w lokalnych imprezach. Od momentu rejestracji naszego Koła w ARiMR było ich wiele. Przede wszystkim zajmujemy się gotowaniem. Kładziemy duży nacisk na współpracę i dzielenie się umiejętnościami. Przygotowujemy potrawy regionalne/tradycyjne, ale też potrawy nowoczesne. Naszym flagowym daniem jest babka ziemniaczana. Żadna impreza nie może się bez niej odbyć.
„Festiwal pierogów w Żabinie” 16.07.2022 r.
Udzielamy się zarówno lokalnie, jak i na zewnątrz gminy. Aktywnie bierzemy udział w imprezach o zasięgu powiatowym, wojewódzkim, jak również ogólnopolskim. We wrześniu 2021 roku na zaproszenie Tygodnika Ostrołęckiego, wójta gminy Łyse oraz Nadleśnictwa Myszyniec wzięliśmy udział w „I Kurpiowskim Grzybobraniu”. W maju ubiegłego roku wzięliśmy udział w konkursie kulinarnym organizowanym przez Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania “Zaścianek Mazowsza” w Troszynie “Złap ten smak – czyli poznawanie tradycyjnych potraw zaściankowej kuchni – II edycja”, gdzie nasza babka ziemniaczana zajęła drugie miejsce. Z kolei w lipcu do „Festiwalu Pierogów" w Żabinie zgłosiłyśmy pierogi z tartymi ziemniakami. W konkursie udział wzięło 14 grup z terenu powiatu ostrołęckiego. Wręczone zostały same wyróżnienia, nasze Koło otrzymało wyróżnienie za „bardzo dobry farsz, dobrze doprawiony, ciekawy i niespotykany, z ziemniakami tartymi, tzw. szlachcice – pyszne”.
„Festiwal pierogów w Żabinie” 16.07.2022 r.
Ponad to, co roku liczna grupa seniorów naszego Koła bierze udział z sukcesami w konkursie „Więcej życia w życiu. Tradycje kulinarne Seniorów” w Lipiance. W 2021 roku pierwsze miejsce w kategorii danie główne zajęła karkówka z cebulą, a w 2022 roku krokiety z kaszą gryczaną i grzybami.
„Więcej życia w życiu. Tradycje kulinarne Seniorów” Lipianka 12.10.2022 r.
Bierzemy również udział w uroczystościach parafialnych i gminnych, związanych z kultywowaniem tradycji, np. Dożynki Gminne czy Odpust Parafialny.
Dożynki Gminne w Goworowie 21.08.2022 r.
Nasze Koło wzięło także udział w XII Zjeździe Kół Gospodyń Wiejskich w Licheniu.
XII Zjazd Kół Gospodyń Wiejskich w Licheniu 11.09.2022 r.
Z okazji świąt spotykamy się na śniadaniu Wielkanocnym i Wigilii. Corocznie wspieramy ogólnopolską akcję „Szlachetna paczka”, gotując posiłki dla wolontariuszy tego przedsięwzięcia. W tym roku braliśmy udział w 31. Finale WOŚP - wystawiliśmy nasze potrawy na licytację (szarlotkę, kruche ciasteczka i pierogi). Wspieraliśmy też naszych wschodnich sąsiadów z Ukrainy.
W 2022 roku byliśmy organizatorem wielu spotkań w świetlicy wiejskiej, która jest siedzibą naszego Koła. Organizowaliśmy m.in.: Dzień Babci i Dziadka, tłusty czwartek, warsztaty wielkanocne z robienia stroików i palemek wielkanocnych, majówkę, Wakacje z KGW – warsztaty kulinarne, cykl spotkań z najmłodszymi, Piknik rodzinny dla mieszkańców naszej wsi.
Święto Odzyskania Niepodległości świetlica w Brzeźnie 12.11.2022 r.
Tradycją już są spotkania patriotyczne z okazji Święta Odzyskania Niepodległości – oraz warsztaty bożonarodzeniowe z robienia stroików i bombek, pieczenia i dekorowania pierniczków.
Warsztaty Boże Narodzenie świetlica w Brzeźnie 11.12.2021 r.
Staramy się również zwiedzać nasz piękny kraj. Odwiedziliśmy Pokamedulski Klasztor w Wigrach, Muzeum Jana Pawła II oraz wzięliśmy udział w przejeździe kolejką wąskotorową po Wigierskim Parku Narodowym i Puszczy Augustowskiej. Były to atrakcje, które czekały na uczestników wycieczki po Suwalszczyźnie, którą zorganizowaliśmy w czerwcu 2022 r.
Pokamedulski Klasztor w Wigrach 18.06.2022 r.
Nasze KGW dopiero w 2021 roku, czyli po 11 latach działania zostało zarejestrowane w ARiMR. Dało nam to możliwość uzyskania dofinansowania, dzięki któremu możemy się rozwijać. Rejestracja w ARiMR pozwoliła nam również uczestniczyć w wielu konkursach i projektach, które są przeznaczone wyłącznie dla zarejestrowanych Kół. W 2021 roku ze środków pozyskanych z ARiMR zorganizowaliśmy Festyn rodzinny „Szczepimy się z KGW”, który miał na celu wsparcie lokalnej społeczności w zakresie dostępności szczepień przeciwko COVID-19. Podczas festynu odbyły się warsztaty robienia świec, miały również miejsce gry i zabawy dla dzieci, kącik malucha, stoisko gastronomiczne z pysznymi daniami KGW oraz ciesząca się dużym zainteresowaniem czekoladowa fontanna. Nie zabrakło oczywiście punktu szczepień przeciw Covid-19.
„Bitwa Regionów” Troszyn 19.06.2022 r.
W 2022 roku wzięliśmy również udział w imprezach dedykowanych KGW: w I etapie VII edycji „Bitwy regionów” w Troszynie.
„Wdzięczni polskiej wsi” Ostrów Mazowiecka 25.09.2022 r.
Dzięki zaproszeniu przez ARiMR oddział w Ostrołęce w V Ogólnopolskim Święcie „Wdzięczni Polskiej Wsi” w Ostrowi Mazowieckiej. Impreza organizowana jest od 2018 roku z inicjatywy Premiera Mateusza Morawieckiego. Dzięki udziałowi w tym wydarzeniu spotkaliśmy wiele ciekawych osób publicznych: artystów oraz przybyłych na nie osób ze świata polityki
„Wdzięczni polskiej wsi” Ostrów Mazowiecka 25.09.2022 r.
Dwukrotnie skorzystaliśmy ze wsparcia finansowego. Uzyskane w 2021 roku środki pomogły nam przede wszystkim doposażyć kuchnię w naszej świetlicy. Środki otrzymane w 2022 roku częściowo przeznaczyliśmy na zorganizowanie warsztatów (wielkanocnych i bożonarodzeniowych) i spotkań (Piknik rodzinny), które miały na celu integrację naszej lokalnej społeczności.
„Piknik rodzinny” Brzeźno 4.06.2022 r.
Gospodynie i gospodarze z naszego Koła mają wszechstronne talenty, dlatego świetnie się uzupełniamy i tworzymy zgrany zespół. Jesteśmy bardzo świadomi, ambitni i chętni podejmować się nowych wyzwań. Działania Koła dają możliwość wykorzystania tych cech w praktyce. Każdy z nas jest inny, każdy ma mocne strony, każdy odnajduje się w zupełnie innych dziedzinach. Dzielimy się doświadczeniami, przepisami kulinarnymi i nie tylko. Te z nas, które odnajdują się w rękodziele - prowadzą warsztaty.
Te z nas, które mają sprawdzone przepisy - „nadzorują” spotkania kulinarne itd. Są też Panie, które mają talent aktorski i brały udział w projekcie „STOP KLATKA” Stowarzyszenia Praktyków Dramy.
„Piknik rodzinny” Brzeźno 4.06.2022 r.
Spotykamy się raz w miesiącu na zebraniu, na którym uzgadniamy dalsze działania. Oprócz zebrań organizujemy spotkania tematyczne, w których chętnie biorą udział przedstawiciele młodego pokolenia. Staramy się, aby nasze koło łączyło pokolenia między innymi przez podtrzymywanie przywiązania do tradycji poprzez wykonywanie tradycyjnych dań kuchni polskiej. Jesteśmy w stałym kontakcie poprzez social media - na założonej grupie na Messenger.
Dożynki Gminne w Goworowie 21.08.2022 r.
Od mieszkańców naszej wsi często słyszymy podziękowania i miłe komentarze, widzimy radość nie tylko dzieci podczas organizowanych przez nas wydarzeń. Największą nagrodą dla nas jest fakt, że licznie biorą udział w organizowanych przez nas imprezach. Od uczestników często słyszymy, że nie mogą doczekać się kolejnych imprez.
Ponieważ nasze działania można obserwować na naszym profilu na Facebook, gdzie skrupulatnie zamieszczamy swoje osiągnięcia i aktywność mamy wielu wirtualnych znajomych również z innych KGW. Komentarze pod relacjami z organizowanych przez nas wydarzeń to najlepsza dla nas nagroda. Nie zwalniamy tempa! Robimy swoje, chcemy, aby o nas i naszej miejscowości było głośno w całej Polsce. Konsekwentnie realizujemy ten plan udzielając się dalej oraz biorąc udział w konkursach.
Chcemy dalej realizować nasze cele statutowe i służyć lokalnej społeczności. Na ten rok zaplanowaliśmy m.in. „Piknik rodzinny”, udział w XIII Zjeździe Kół Gospodyń Wiejskich w Licheniu, akcję sprzątania terenu wokół świetlicy wiejskiej i organizację placu zabaw dla dzieci. Mamy nadzieję, że działania zaplanowane na ten rok przez nasze Koło przyczynią się do międzypokoleniowej integracji mieszkańców naszej wsi. Liczymy, że dzięki temu mieszkańcy zaczną wzajemnie sobie pomagać i wspierać się. Działalność Koła scali i zjednoczy wieś społecznie, co przyczyni się do poprawy jakości życia społeczności wiejskiej.
„Złap ten smak – czyli poznawanie tradycyjnych potraw zaściankowej kuchni – II edycja” Troszyn 31.05.2022 r.
Nasze Koło słynie z babki ziemniaczanej. Żadna impreza nie może się bez niej odbyć. Jak wiadomo nasz region nigdy nie należał do bogatych, a codzienny jadłospis był tu nad wyraz skromny. Na stołach królowały potrawy z kapusty, ziemniaków i kasz oraz mleko i jego przetwory. Jednym z najpopularniejszych, a zarazem najprostszych dań kuchni regionalnej typowym dla Podlasia i Suwalszczyzny, ale również u nas, w północno-wschodniej części Mazowsza, była babka ziemniaczana zwana również babką kartoflaną, kuglem, fagaszem albo kartoflakiem. Prostota potrawy i łatwość przygotowania była bardzo istotna dla osób, które ją przygotowywały. Choć babka ziemniaczana składa się przede wszystkim z ziemniaków, to każda gospodyni miała swój sprawdzony, „tajny” przepis przekazywany z pokolenia na pokolenie. My również posiadamy przepis na taki "smak z dzieciństwa" i chętnie się nim podzielimy. Receptura była przekazywana wraz z dobrymi radami przez nasze babcie i mamy, a przez nas została udoskonalona i wzbogacona o dodatkowe składniki. Mamy nadzieję, że babka wg naszego przepisu będzie wszystkim smakowała.
Babka ziemniaczana
Przepis dla 20 osób (forma o wymiarach 25x40cm)
• ziemniaki (mączyste) 5kg
• mleko 1 ½ szklanki
• przyprawy do smaku (sól, pieprz, papryka, ziele itp.)
• cebula 3 szt.
• łopatka 750 g
• boczek surowy 750 g
• jajka 3 szt.
• śmietana 18% 200 ml
• olej do smażenia
- Obrane i umyte ziemniaki zetrzeć na tarce o drobnych oczkach. Stopniowo dodać zagotowane gorące mleko.
- Boczek, łopatkę drobno pokroić, przesmażyć na patelni, dodać cebulę pokrojoną w kostkę, smażyć na wolnym ogniu aż cebula się zeszkli.
- Ostudzić i dodać do masy ziemniaczanej, wymieszać. Dodać sól, pieprz i pozostałe przyprawy do smaku. Następnie dodać śmietanę i wbić jajka, wszystko dokładnie wymieszać.
- Formę wysmarować, oprószyć bułką tartą. Masę przełożyć do formy i rozprowadzić po całej powierzchni (można posypać papryką).
- Wstawić do piekarnika nagrzanego do 180 st. C. Babkę pieczemy ok 90 minut na złoty kolor.
- Gotową babkę można podawać na ciepło z kleksem z kwaśnej śmietany. Można ją ostudzić i podać następnego dnia, podsmażona na patelni jest jeszcze smaczniejsza. Smacznego!
Zachęcamy do obserwowania bieżącej działalności KGW w Brzeźnie na Facebooku.
Redakcja KalendarzRolnikow.pl
Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj
|