Pogłowie krów mlecznych przestało spadać

Pogłowie krów mlecznych
Pogłowie krów mlecznych zaczęło wzrastać w tych miejscach, gdzie hodowla jest stosunkowo niewielka. Natomiast w tych regionach, które ,,mlekiem płyną'' obserwowany jest dalszy spadek pogłowia krów mlecznych.
- W województwach, w których udział krów w krajowym pogłowiu nie przekraczał 3%, odnotowano wzrost liczby krów łącznie o około 21,2 tys. sztuk (tj. 6% udziału w pogłowiu lokalizowanym na terenie tych województw) - poinformował KOWR. - Województwa o udziale w chowie krów mlecznych wynoszącym 5–21% odnotowały natomiast redukcję pogłowia. Spadek liczby krów mlecznych w tych województwach był jednak niewielki i wyniósł 19 tys. sztuk, co stanowiło 1% udziału w tym pogłowiu.
Najwięcej krów mlecznych w Polsce w 2022 roku hodowano w województwie mazowieckim - 438 tysiące sztuk, podlaskim - 398 tysięcy io wielkopolskim - 281 tysięcy sztuk. Województwa z najmniejszą obsadą krów mlecznych to: lubuskie - 22 tysiące, zachodniopomorskie - 30 tysięcy i podkarpackie - 32 tysiące sztuk.
- Na skutek koncentracji chowu, doskonalenia technologii produkcji oraz poprawy genetyki bydła mlecznego rośnie wydajność mleczna. Według szacunku Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej w 2022 r. prawdopodobnie osiągnęła ona poziom 6 820 litrów/szt., o 1,3% wyższy niż w 2021 r. i o 63% wyższy niż w 2004 r. - dodaje KOWR.
![]() |
Redakcja KalendarzRolnikow.pl
Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj
|