KalendarzRolników.pl
PARTNERZY PORTALU
  • Partner serwisu Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego
  • Partner serwisu Krajowa Rada Izb Rolniczych
  • ODR Bratoszewice

WYSZUKIWARKA

Na czym polega restrukturyzacja gospodarstwa rolnego?

Opublikowano 14.02.2023 r.
Osoby prowadzące gospodarstwo rolne bardzo często zmagają się z poważnymi kłopotami finansowymi. Trudności w osiąganiu odpowiednich zysków mogą skutkować sporym zadłużeniem. Czy restrukturyzacja gospodarstwa rolnego może być rozwiązaniem tych problemów? Na czym właściwie polega to rozwiązanie?

 

Restrukturyzacja gospodarstwa rolnego – na czym polega?

 

Zacznijmy od wyjaśnienia, czym dokładnie jest restrukturyzacja gospodarstwa rolnego. Otóż, podobnie jak w przypadkach innych typów restrukturyzacji, chodzi tutaj przede wszystkim o ochronę rolnika przed utratą majątku i odzyskanie płynności finansowej. W trakcie postępowania restrukturyzacyjnego opracowywana zostaje strategia dalszej spłaty zobowiązań finansowych.

 

W tym miejscu warto podkreślić, że rolnicy zazwyczaj dysponują sporym majątkiem, który pozwala na spłatę zobowiązań w znacznym stopniu. Z jednej strony jest to korzystne, jednak z drugiej – taka sytuacja utrudnia dążenie do zawarcia układu, przy którym nastąpi znaczna redukcja zadłużenia. Z pewnością jednak kluczowe jest to, że restrukturyzacja gospodarstwa rolnego chroni rolnika przed utratą majątku – a to jest nadrzędnym celem całego postępowania.

 

Dowiedz się więcej na temat restrukturyzacji gospodarstwa rolnego: https://lipinskikancelaria.pl/restrukturyzacja-gospodarstwa-rolnego/

Kto może wnioskować o restrukturyzację gospodarstwa rolnego?

 

O restrukturyzację gospodarstwa rolnego mogą ubiegać się rolnicy, którzy prowadzą działalność rolną – są oni bowiem przedsiębiorcami. Rolnik taki musi wytwarzać i sprzedawać produkty, czyli prowadzić zorganizowaną działalność. Z jakiego powodu jest to tak istotne?

 

Rolnicy, którzy wytarzają produkty wyłącznie na własne potrzeby i nie sprzedają ich, a zatem nie osiągają zysków, nie prowadzą działalności rolniczej. Nie mogą oni wnioskować o restrukturyzację gospodarstwa rolnego.

Czy warto ubiegać się o restrukturyzację gospodarstwa rolnego?

 

Wielu rolników zmagających się z zadłużeniem zastanawia się nad tym, czy restrukturyzacja gospodarstwa rolnego jest dobrym rozwiązaniem. Tak naprawdę nie istnieje jedna odpowiedź na to pytanie. W każdym przypadku decyzja o ubieganiu się o restrukturyzację powinna zostać poprzedzona bardzo dokładną analizą kondycji finansowo-majątkowej takiego gospodarstwa. Tylko na tej podstawie można określić, czy warto dążyć do restrukturyzacji.

 

Jednocześnie jednak należy podkreślić, że im szybciej rozpoczęta zostanie restrukturyzacja, tym lepiej. Nie warto zwlekać z rozpoczęciem postępowania do momentu, aż zadłużenie wzrośnie. Im wcześniej rozpocznie się cały proces, tym lepiej – szybciej nastąpi spłata zadłużenia, a gospodarstwo będzie mogło znowu przynosić odpowiednie dochody. Rolnicy, którzy zastanawiają się nad restrukturyzacją, z pewnością nie powinni czekać – tym bardziej że zadłużenie potrafi wzrastać w szybkim tempie.

Restrukturyzacja gospodarstwa rolnego – postaw na profesjonalne wsparcie prawne

 

Zmagający się z zadłużeniem rolnicy z pewnością powinni rozważyć skorzystanie z możliwości, jakie daje restrukturyzacja gospodarstwa rolnego. Rozwiązanie to pozwala na ochronę przed utratą majątku, a także na wyjście z długów. Aby postępowanie restrukturyzacyjne przyniosło oczekiwane rezultaty, warto skorzystać z pomocy doświadczonego w tym zakresie licencjonowanego doradcy restrukturyzacyjnego. Pomoże on w dokonaniu oceny, czy restrukturyzacja jest dobrym pomysłem, a jeśli okaże się, że tak – zapewni wsparcie na wszystkich etapach postępowania restrukturyzacyjnego.

Więcej informacji na temat restrukturyzacji gospodarstwa rolnego znajdziesz tutaj: https://lipinskikancelaria.pl/  

 

Sprawdź również, co zrobić z zadłużonym gospodarstwem rolnym: https://www.sadnowoczesny.pl/prawo-dla-sadownikow/zadluzone-gospodarstwo-rolne-co-zrobic-2353991

 

Komitet do spraw pożytku publicznego
NIW
Sfinansowano ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030
PROO