KalendarzRolników.pl
PARTNERZY PORTALU
  • Partner serwisu Krajowa Rada Izb Rolniczych
  • Partner serwisu Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego
  • ODR Bratoszewice

WYSZUKIWARKA

Czy korzystanie z solarium jest szkodliwe?

Opublikowano 10.03.2023 r.
przez Redakcja KalendarzRolnikow.pl
To prawda, że piękna opalenizna wygląda atrakcyjnie, ale czy warto dla ładnego wyglądu narażać własne zdrowie? Regularne korzystanie z solarium może być ryzykowne.

solarium

Solarium 

Korzystanie z solariów przez wiele lat było przedmiotem sporów i kontrowersji. Nie było przekonujących dowodów na negatywny wpływ „sztucznego opalania” na zdrowie, szukano natomiast jego zdrowotnych walorów. Bo to właśnie względy prozdrowotne, a nie estetyczne leżały u źródeł wynalazku niemieckiego naukowca Jorga Wolffa, który w latach 70. ubiegłego wieku skonstruował pierwsze solarium, które z dzisiejszej z perspektywy przypominało raczej jego amatorski prototyp. Korzystanie z urządzenia miało pomagać w profilaktyce chorób związanych z niedoborem witaminy D. Wraz z modą na opalanie, wynalazek upowszechnił się i zawitał do niemal wszystkich salonów kosmetycznych. Zaczęto z niego korzystać w dowolny sposób, bez konsultacji ze specjalistami.

Solarium może szkodzić

Tymczasem solarium nie tylko nie jest zdrowe, a może nam zaszkodzić. Obecnie twierdzenie to jest już poparte dowodami naukowymi. W jednym z raportów Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) jednoznacznie stwierdziła, że wykorzystywane w solariach kwarcówki zwiększają ryzyko wystąpienia czerniaka – jednego z najgroźniejszych nowotworów. Wyniki badań Międzynarodowej Agencji ds. Badań nad Rakiem (IARC) wskazują, że u korzystających regularnie z solarium osób poniżej 30 roku życia, ryzyko zachorowania na czerniaka może wzrosnąć nawet o 75%. Podstawową przyczyną jest fakt, że korzystając z solarium narażamy się na zbyt dużą dawkę promieniowania UV w zbyt krótkim czasie (15 minut w solarium dla skóry jest odpowiednikiem całego dnia spędzonego na naturalnym słońcu) i nasze organizmy nie są wstanie się przed nią skutecznie ochronić. 

Solarium zakazane?

Niektóre kraje postanowiły aktywnie przestrzegać swoich obywateli przed korzystaniem z solarium. W Niemczech i Szkocji nie mogą z nich korzystać osoby niepełnoletnie. Według zaleceń WHO z solarium nie powinny korzystać osoby niepełnoletnie oraz osoby ze znamionami barwnikowymi na skórze, z dużą ilością piegów, oparzeniami oraz wrażliwe na słońce. 


Jeżeli chcemy pochwalić się ładną opalenizną, rozsądne opalanie na świeżym powietrzu zdaje się być bezpieczniejsze niż korzystanie, że „sztucznych wspomagaczy”. Piękne słoneczne dni coraz bliżej. Pamiętajmy jednak, że z naturalnych promieni słonecznych należy także korzystać odpowiedzialnie. 
 

kontakt1.jpg Redakcja KalendarzRolnikow.pl
Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj
Komitet do spraw pożytku publicznego
NIW
Sfinansowano ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030
PROO