Hodowla świń – o czym warto wiedzieć w tym temacie?
Wymagania dotyczące warunków hodowli
Trzoda chlewna może być hodowana na dwa różne sposoby – w pomieszczeniu bądź na wolnym wybiegu. Pierwsza metoda jest inaczej określana mianem intensywnej i dotyczy chowu na hali bądź w oborze. Warunki panujące w budynku muszą być jednak zgodne ze wszystkimi wymogami dotyczącymi hodowli tego gatunku zwierząt.
Wszystkie ściany i dach obory, muszą być wytworzone z materiału odpornego na przedostawanie się ciepła i działanie wilgoci. Dodatkowo, pomieszczenie musi być odpowiednio wentylowane, a zarazem odporne na przedostawanie się do wewnątrz hałasu. Powyższe czynniki w dużej mierze decydują o stanie zdrowia trzody chlewnej, będącej niezwykle wrażliwą na nadmierne działanie niemal wszystkich warunków generowanych przez otoczenie. Wnętrze obory bądź hali powinno być regularnie czyszczone i wietrzone, co zapobiegnie pojawianiu się grzyba i pleśni. Dodatkowo, ilość miejsca w różnych strefach powinna być spora, a same świnie muszą mieć również wyznaczoną przestrzeń do kąpieli.
Hodowla na wolnej przestrzeni nie wymaga już spełniania tylu kryteriów. Konieczne jest wyłącznie posiadanie w pełni ogrodzonej przestrzeni trawiastej.
Proces karmienia trzody chlewnej
Hodowla świń wymaga stałej opieki nad nimi i regularnego uzupełniania żywności. Wymogiem opieki nad tymi zwierzętami jest zapewnienie im stałego dostępu do świeżej wody i jedzenia. To, co spożywają te zwierzęta, decyduje o ich późniejszej kondycji i stanie zdrowotnym. Wcześniej wspomniana duża przestrzeń do karmienia wynika z konieczności zamontowania dużej liczby poideł. Bezapelacyjnie, karmienie świń jest zależne od ich funkcji i statusu w stadzie. Przykładowo, żywienie knurów różni się dość mocno od żywienia loch. Samo karmienie świń posiadających zdolności rozpłodowe, wymaga zastosowania u nich diety wspomagającej kondycję nasienia.
Żywienie loch jest natomiast zależne od konkretnego okresu ich rozwoju. Zdecydowanie inaczej karmi się lochę w trakcie ciąży, a inaczej w jej okresie laktacyjnym. W zależności od pełnionej funkcji, niektóre świnie potrzebują zwiększonej zawartości wapnia czy selenu.
Podsumowanie
Ciężko jest w sposób krótki i treściwy opisać proces hodowli i karmienia świń. Wymaga to od rolników sporego zaangażowania, wytrwałości i niejednokrotnie sporych wydatków. Każda odmiana trzody chlewnej wymaga indywidualnego podejścia, a fakt uznania tych zwierząt za wszystkożerne wcale nie sprawia, że ich hodowla jest łatwa.
Redakcja KalendarzRolnikow.pl
Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj
|