Co z wcześniejszym nawożeniem?

- Ministerstwo rolnictwa określiło, że zgodnie z „Programem działań mających na celu zmniejszenie zanieczyszczenia wód azotanami pochodzącymi ze źródeł rolniczych oraz zapobieganie dalszemu zanieczyszczeniu” możliwe jest stosowanie nawozów w okresie od 1 do ostatniego dnia lutego jeżeli w przypadku roślin zasianych jesienią, upraw trwałych, upraw wieloletnich i trwałych użytków zielonych średnia dobowa temperatura powietrza przejdzie przez próg 3°C, a dla pozostałych upraw średnia dobowa temperatura powietrza przejdzie przez próg 5°C - mówi Józef Węgrzyn, inżynier rolnik z Wielkopolski.
- Pierwszy raz te progi zostały przekroczone w miniony wtorek w kilku powiatach województwa lubuskiego i dolnośląskiego oraz w niektórych miejscach na Podkarpaciu i w południowej Wielkopolsce.
W miejscowościach na terenie tych powiatów teoretycznie można już rozpocząć nawożenie. Zdaniem inżyniera Węgrzyna warto jednak najpierw sprawę przemyśleć i...
- Warto posprawdzać prognozy pogody, które są dostępne w wielu miejscach, nawet w mediach społecznościowych - dodaje inżynier Węgrzyn. -
Otóż niedawno pojawiła się prognoza, że cały marzec może być chłodniejszy niż zazwyczaj w ostatnich latach i warto to uwzględnić w swoich planach nawożenia upraw. Chłodne dwa tygodnie lutego przyhamowały start ozimin, więc warto się zastanowić, kiedy podać pierwszą dawkę azotu.
Zazwyczaj mówi się, że bardzo ważne jest, aby roślina miała do dyspozycji azot, w momencie, gdy go potrzebuje. Najczęściej wiosną z chwilą ruszenia wegetacji rośliny wykazują duże zapotrzebowanie na azot. Zatem nawożenie powinno odbyć się w takim terminie, aby nawóz czekał na roślinę, zanim ta będzie go potrzebować. Najbezpieczniej jest więc rozpocząć nawożenie co najmniej na tydzień przed wznowieniem wegetacji.
- Decyzja o podaniu pierwszej dawki azotu jest decyzją strategiczną i może zadecydować o kondycji uprawy i dobrym plonie - dodaje inżynier Węgrzyn. - Jak każda decyzja strategiczna powinna być podejmowana z rozmysłem i z wzięciem pod uwagę lokalnych warunków pogodowych. Właśnie do tego zachęcam.
Które powiaty mogą korzystać z elastycznego nawożenia?– listę znajdziemy tutaj
![]() |
Redakcja KalendarzRolnikow.pl
Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj
|