KalendarzRolników.pl
PARTNERZY PORTALU
  • ODR Bratoszewice
  • Narodowy Instytut Wolności
  • Partner serwisu Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi w Warszawie
  • Partner serwisu Krajowa Rada Izb Rolniczych
  • Partner serwisu Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego

WYSZUKIWARKA

Suplementy na odchudzanie - czy warto je stosować?

Opublikowano 27.01.2018 r.
Suplementy reklamowane są jako cudowne sposoby na każdą, ludzką dolegliwość. Niezależnie od tego, czy naszym problemem jest łysienie na środku głowy, czy też słabe serce albo po prostu rozdwajające się końcówki włosów. Reklamy usilnie starają się nas przekonać, że suplementy to jest coś, czego właśnie nam brakuje!

Jednym z najchętniej wybieranych suplementów są suplementy, które mają gwarantować szybkie i efektywne chudnięcie. Kobiety, które od lat walczą ze swoimi dodatkowymi kilogramami, wolą pominąć zdrową dietę i wprowadzenie dodatkowego ruchu do swojego życia, a skupić się na suplementowaniu organizmu pustymi wartościami zawartymi w suplementach diety. O wiele więcej zadziałałyby, gdyby postanowiły zaparzyć sobie mieszankę wybranych ziół, które mają bardzo dobry wpływ na nasz organizm, a w ostateczności spróbowały lekarskiej pomocy i wiedzy, który może przepisać witaminy, dające pozytywne efekty. Niestety, nadal suplementy kupowane są bardzo chętnie, napychając portfele firm, które codziennie oszukują tysiące zdesperowanych ludzi.

Jak to się stało, że suplement postawiono na równi z lekiem?

Suplement to nic więcej, jak tylko środek spożywczy, który złożony jest z substancji spożywczych, zawierających kilka rodzajów witamin i minerałów. Coś, jak plasterek marchwi, z tym, że marchew jest dużo tańsza niż opakowanie nowego, rewolucyjnego suplementu dietu. Niestety, nadal panuje przekonanie, że wszystko, co można kupić w aptece, jest automatycznie dobre dla naszego organizmu, a skuteczność suplementów porównujemy do skuteczności leków. To jest jedno wielkie, marketingowe kłamstwo. Wystarczy, że na spokojnie przeczytamy ulotkę wyjętą z pudełka po suplementach bądź skupimy się na reklamie, która właśnie leci w telewizji. To, na co powinniśmy zwrócić uwagę to jedno małe słowo, które "odwala" całą marketingową robotę. Otóż to, że suplement diety "wspomaga" odchudzanie, porost włosów, pracę wątroby, wcale nie znaczy, że faktycznie ma wpływ na pozytywne działanie naszego organizmu, ponieważ to wspomaganie się suplementami jest na tym samym poziomie, co wspomaganie się wspomnianym plasterkiem marchewki.  Organizm ludzki nawet nie zauważy, że otrzymał taką dawkę wspomagacza.

Wiekszość suplementów nie ma prawa działać

Skąd mamy pewność, że suplementy nie działają i nigdy nie będą działać? Ponieważ klasyfikowane są jako żywność i nie ma wskazań, by w wykonywać na nich badania bezpieczeństwa i skuteczności. Prawdziwe leki mają stały nadzór farmaceutyczny, sterylne warunki produkcji oraz niezwykle ścisłe zasady przechowywania. Produkcja suplementów posiada jedynie nadzór sanitarny, tak jak większość produkcji spożywczych. Suplement diety różni się od naszej marchewki tym, że ma posiada niezwykle "agresywny" marketing, który sprawia, wierzymy w jego skuteczność. Oczywiście, ludzie posiadają wolną wolę, a efekt placebo jest słynny ze swej skuteczności u niewielkiej ilości osób, jednak najgroźniejsze jest to, że suplementy mogą uśpić czujność konsumenta na tyle, że zrezygnuje, przykładowo, z badań profilaktycznych.

Pamiętajmy, że suplementowanie powinno być dobrowolnym wyborem i możemy się na to decydować, jeśli faktycznie mamy silnę wiarę w działanie takich suplementów, jednak nie pozwólmy na to, żeby przyjmowanie środków spożywczych było powodem do rezygnowania ze zdrowego rozsądku. Jeśli nasze dolegliwości staną się poważne, odłóżmy suplementy i udajmy się po fachową opinię lekarza.

 

 

kontakt1.jpg Redakcja KalendarzRolnikow.pl
 
 
Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj

Komitet do spraw pożytku publicznego
NIW
Sfinansowano ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030
PROO