Usuwanie folii rolniczych

Usuwanie folii rolniczych
Jeśli nawet rolnik zdecydowałby się w końcu pozbyć z podwórka odpadów i pokryć wydatki z tym związane, to i tak często nie wie, do kogo i gdzie ma się w tej sprawie zwrócić. Trudno bowiem dotrzeć do konkretnych informacji na ten temat. Obecnie brakuje również przedsiębiorstw, które zajmowałyby się przerobem folii zabrudzonej ziemią czy folii stretch po sianokiszonkach. Wiele podmiotów z takiej działalności zrezygnowało.
Informujemy!
Rolnicy, którzy nie wiedzą, co zrobić z folią po kiszonce, powinni udać się do urzędu gminy i zapytać o najbliższe miejsce, w którym mogą składać odpady. Gminy zobligowane są złożyć w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wniosek o dofinansowanie usuwania folii rolniczych i innych odpadów pochodzących z działalności rolniczej. Nabór dokumentów trwa od 2.01 do 31.03.2023 r. Beneficjentami są jednostki samorządu terytorialnego i ich związki, natomiast ostatecznymi odbiorcami korzyści będą rolnicy: posiadacze odpadów z folii rolniczych, siatki i sznurka do owijania balotów oraz opakowań po nawozach i typu Big Bag.
Przypominamy...
Folia powstająca z działalności rolniczej nie może zostać uznana za odpad komunalny. Oznacza to, że rolnik wytwarzający odpad w postaci folii ma obowiązek zagospodarować go zgodnie z przepisami ustawy o odpadach. Musi zrobić to na własny koszt, np. przez zlecenie tych czynności podmiotowi posiadającemu odpowiednie zezwolenie. Zakłady zajmujące się przyjmowaniem i zagospodarowaniem folii z działalności rolniczej
nie mają obowiązku odbierania ich bezpłatnie.
Folie rolnicze nie są odpadami komunalnymi. Nie można ich razem z nimi gromadzić. Niedopuszczalne jest także porzucanie wymienionych odpadów w miejscach nieprzeznaczonych do ich składowania lub spalanie w domowych piecach.
Od stycznia 2018 r. pomocnym w tym zakresie jest rejestr-BDO, w którym muszą być zewidencjonowani wszyscy przedsiębiorcy gospodarujący odpadami, a więc posiadający zezwolenie na zbieranie lub przetwarzanie odpadów. Pełna lista podmiotów znajduje się na stronie https://rejestr bdo.mos.gov.pl
Pamiętajmy!!!
Odpowiednie gospodarowanie odpadami to podstawa, by zapewnić ochronę życia i zdrowia ludzi oraz środowiska. Dlatego, jako rolnicy, nie zapominajmy o tym i utylizujmy opakowania zgodnie z ich przeznaczeniem, by wszyscy mogli cieszyć się nieskażoną przyrodą i bezpiecznymi produktami rolnymi.
Tomasz Liska
Artykuł opracowany we współpracy z Łódzkim Ośrodkiem Doradztwa Rolniczego w Bratoszewicach
![]() Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj
|