KalendarzRolników.pl
Nie masz jeszcze konta?

Partnerzy portalu

Partner serwisu Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego
Partner serwisu Województwo Podlaskie
Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi w Warszawie
Krajowa Rada Izb Rolniczych
KRAJOWY OŚRODEK WSPARCIA ROLNICTWA
29 stycznia 2018

Życie po zawale to przede wszystkim zmiana nawyków

Przebyty zawał to najczęściej sygnał od organizmu, że nasze codzienne nawyki i przyzwyczajenia muszą jak najszybciej się zmienić. Zwłaszcza, że zawały to nie tylko domena ludzi starszych. Coraz częściej spotyka to ludzi młodych, którzy nie przejmują się swoim zdrowiem i popełniają wiele błędów na tej płaszczyźnie. Co jednak robić, gdy jesteśmy już po przebytym zawale? Przede wszystkim należy zacząć o siebie dbać…

Zacznijmy od zwalczania czynników wystąpienia zawału

Najpoważniejszymi czynnikami, które wpłynęły na zawał jest otyłość, uzależnienie od papierosów oraz nadciśnienie tętnicze. Niestety, ale mamy bardzo złą wiadomość dla osób lubiących palić. Zawał to ostateczny sygnał od organizmu, że bezwzględnie należy porzucić ten nałóg. Palenie tytoniu nie tylko negatywnie wpływa na kondycję płuc, ale również bardzo źle działa na nasze serce, które po przebytym zawale jest jeszcze bardziej osłabione. Tutaj również nie ma miejsca na sentymenty. Palacz po zawale nie może sobie pozwolić na powolne rzucanie nałogu, które trwałoby latami. Odcięcie od nałogu musi nastąpić jak najszybciej dla jego własnego dobra. 

Kolejnym istotnym elementem jest ustabilizowanie masy ciała na odpowiednim poziomie. Wprowadzenie lżejszej diety jest konieczne po przebytym zawale, dlatego waga powinna regularnie spadać, jednak należy się do tego przyłożyć i zacząć wprowadzać minimalną aktywność fizyczną, chociażby w postaci spacerów, które są idealne na początek. Wiele biegaczy zaczynało swoją przygodę właśnie od spacerów. 

Wszelkie choroby wynikające ze złych nawyków żywieniowych typu cukrzyca, nadciśnienie bądź zbyt wysoki cholesterol, należy leczyć pod okiem lekarza. Negatywne skutki tych chorób łagodnieją zaraz po tym, jak tylko zaczynamy się lepiej odżywiać i uprawiać nawet najdrobniejszą, ale regularną aktywność fizyczną. Nie trzeba wiele, żeby złe nawyki zamienić w przyzwyczajenia pozytywnie wpływające na nasz organizm.

Dieta po zawale

Przewaga warzyw i owoców w nowej diecie może brzmieć wyjątkowo okrutnie dla osoby, która lubi potrawy tłuste. Niestety, od momentu buntu organizmu, wszystko co tłuste ewentualnie zawiera zbyt duże ilości cukru bądź soli, musi zostać zakazane. Dieta jest niezwykle ważna, jeśli chodzi o profilaktykę po zawale. Zwłaszcza, że wpływa ona na uregulowanie naszej masy ciała i leczenie chorób, które wystąpiły w skutek złej diety. Musimy mieć również siłę do aktywności fizycznych, a przecież ciężkie i tłuste potrawy zachęcały do poobiedniej drzemki, a nie do spaceru. Dietą najczęściej polecaną osobom po zawale jest, tak zwana, dieta śródziemnomorska, która w swoich przepisach zawiera wiele rodzajów warzyw, owoców, a do tego ryb, będących świetnym źródłem, niezwykle cennych, tłuszczów nienasyconych.

Spędzanie wolnego czasu po przebytym zawale

Większość osób, które przebyły zawał prowadziły siedzący, żeby nie powiedzieć nudny tryb życia, gdzie wieczory spędzało się najczęściej przed telewizorem. Telewizor również jest jednym z tych nawyków, który należy się pozbyć, zwłaszcza, że nie będziemy mieli czasu na bierne aktywności w postaci oglądania telewizji. 

Rehabilitacja jest nieodłącznym elementem życia po zawale, jednak wyjście po zabiegu od specjalisty nie znaczy, że nie ciąży na nas obowiązek poprawy swojego stanu zdrowia. Wręcz przeciwnie, rehabilitacja to tylko początek zmian. Przede wszystkim, należy się nauczyć spędzać wolny czas aktywnie. Odradzany jest zbyt duży wysiłek fizyczny, a każda aktywność musi być wprowadzany powoli, w małych dawkach, jednak ludziom po zawale nadal można uprawiać wiele lekkich sportów. Świetnym przykładem jest basen oraz jazda na rowerze. Są to ćwiczenia ogólnorozwojowe, gdzie bierze udział większość mięśni naszego ciała. Pamiętajmy jednak, by zapytać o możliwość uprawiania sportu naszego rehabilitanta bądź lekarza, ponieważ on będzie wiedział najlepiej, czy jesteśmy gotowi na wprowadzanie dodatkowych aktywności fizycznych.

 

 

kontakt1.jpg Redakcja KalendarzRolnikow.pl
 
 
Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj
drukuj  
REKLAMA
Redakcja

Wydawca

WDR
ul. Modra 23
87-807 Włocławek
www.wydawnictwodr.pl

 
Tu nas znajdziesz
Napisz do nas

pozycje oznaczone * muszą być wypełnione