Premier i wicepremier rozmawiają z rolniczą Solidarnością

W rozmowach, które odbyły się w resorcie rolnictwa, wziął udział prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki, a także wicepremier i minister RiRW Henryk Kowalczyk, szef gabinetu politycznego ministra Przemysław Bednarski, Wojciech Krzempek, doradca gabinetu politycznego premiera, Waldemar Humięcki, dyrektor generalny KOWR.
Rynek zbóż
– Sytuacja na rynku zbóż jest dynamiczna. Uważnie ją monitorujemy. To był jeden z tematów, które poruszyłem w Kijowie – podkreślił premier Mateusz Morawiecki. – To ważne, żeby eksport z Ukrainy oznaczał eksport tranzytowy i to chcemy wzmocnić – dodał.
– Kontrole ziaren na granicy zostały wzmocnione. To już się stało – zaznaczył wicepremier Henryk Kowalczyk. – Chcemy usprawnić transport zboża z Ukrainy przez Polskę. Pracujemy nad systemem dopłat do transportu, liczymy na wsparcie Komisji Europejskiej w tym zakresie.
Obaj premierzy zdecydowanie podkreślili, że Ukraina walczy także o naszą wolność i potrzeba nam większej pokory wobec rynkowych wahań w obliczu wojny.
Wicepremier Kowalczyk przypomniał o propozycji dopłat do skupu pszenicy i kukurydzy, którą to pomoc jednak musi zatwierdzić Komisja Europejska.
– Nasze propozycje muszą być realne, bo inaczej odpowiedź KE będzie negatywna, a to przedłuży zastosowanie mechanizmu wsparcia – powiedział. Dodał, że taka zgoda jest konieczna, abyśmy nie zostali oskarżeni o niedozwoloną pomoc publiczną.
Przedstawiciele NSZZ RI Solidarność jako jedno z rozwiązań usprawniających eksport zboża wskazali na uruchomienie agroterminalu w Świnoujściu.
Wzmocnienie rynku trzody chlewnej
Prezes Rady Ministrów odniósł się do sytuacji na rynku trzody chlewnej. Podkreślił działania resortu rolnictwa na rzecz odbudowy sektora trzody chlewnej, z dopłatami do prosiąt włącznie.
Wicepremier Kowalczyk dodał, że rząd przygotowuje rozporządzenie, które pozwoli rolnikom hodować trzodę chlewną na własne potrzeby w uproszczonym trybie bioasekuracji.
Bieżące działania na rzecz rolnictwa
Wśród omawianych tematów była także kwestia przedłużania umowy dzierżawy gruntów, atrakcyjne kredyty dla rolników czy sytuacja na rynku owoców miękkich. Wicepremier Henryk Kowalczyk mówił też o trwających pracach legislacyjnych w zakresie funduszu gwarancji rolnych i działaniach na rzecz wzmocnienia Krajowej Grupy Spożywczej.
Odnosząc się do bliskiego terminu uruchomienia naborów w ramach Krajowego Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej szef resortu rolnictwa powiedział, że mamy już ponad 3 tysiące przeszkolonych doradców rolnych. Zachęcił, by rolnicy korzystali z ich wsparcia choćby w zakresie realizacji ekoschematów.
– Wszystkim nam zależy na stabilizacji, bo ona jest najlepszym sprzymierzeńcem rolnika – dodał wicepremier Kowalczyk. – Tymczasem trzeba współpracować, by pokonywać problemy i wzmacniać polskie rolnictwo.
Szef resortu zapowiedział kontynuację rozmów z przedstawicielami NSZZ RI Solidarność.
Źródło: MRiRW
![]() |
Redakcja KalendarzRolnikow.pl
Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj
|