IRZplus będzie działać lepiej?

Kilka tygodni temu rolnicy z Podlasia narzekali na fatalnie działającą aplikację do rejestracji zdarzeń w stadach zwierząt.
- Pojawiły się liczne skargi, zarówno ze strony rolników, jak i innych podmiotów korzystających z aplikacji. Niestety, nowy program, zamiast ułatwić pracę rolnikom, a także usprawnić obsługę zgłoszeń przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa generuje poważne problemy - Grzegorz Leszczyński, prezes Podlaskiej Izby Rolniczej zwracał uwagę na kłopoty z obsługą aplikacji. - Funkcjonalność aplikacji pozostawia wiele do życzenia. Jest ona trudna w obsłudze, mało przejrzysta i - zdaniem użytkowników - znacznie poniżej poziomu poprzedniej aplikacji.
Jest już odpowiedź z ministerstwa rolnictwa w tej sprawie.
- Każdy zgłoszony przez użytkowników systemu problem odnotowywany w ARiMR jest poddawany szczegółowej analizie i działaniom naprawczym. ARiMR we współpracy z Wykonawcą zewnętrznym systemu IRZ nieustannie prowadzi prace zmierzające do jak najszybszego usunięcia błędów dotyczących aplikacji IRZplus - poinformował wiceminister rolnictwa Lech Kołakowski.
Wiceminister poinformował także, że ARiMR zapewnia, że prace mające na celu wyeliminowanie błędów systemowych są prowadzone systematycznie. Biorąc pod uwagę aktualny stan systemu w porównaniu ze stanem po wdrożeniu (9.01.2023 r.) ARiMR informuje, że wyeliminowano wiele występujących błędów przez co obserwuje się znaczną poprawę działania aplikacji IRZplus oraz zwiększenie wydajności i dostępności systemu. Zgłaszane przez rolników problemy rozwiązywane są indywidualnie w ramach złożonych zgłoszeń systemowych błędów obsługiwanych w najkrótszym możliwie czasie przez administratorów systemu.
- Prace związane z wyeliminowaniem występujących problemów (błędów systemu) i doprowadzenie systemu do zgodności z obowiązującymi przepisami mają najwyższy priorytet, a w dalszej kolejności realizowane będą potrzeby zgłaszane przez użytkowników dotyczące ulepszenia systemu - dodaje wiceminister Kołakowski.
Czy przed wprowadzeniem obowiązku korzystania z aplikacji powinny być jakieś prace testowe? - oczywiście. Łatanie dziur w złym programie nigdy nie jest profesjonalnym rozwiązaniem. Profesjonalizmu wymaga się od rolników, ale znacznie trudnej o fachowość w rozwiązaniach, do których stosowania rolnicy są zmuszani. Aplikacja suszowa i IRZplus są tego dobitnym przykładem.
![]() |
Redakcja KalendarzRolnikow.pl
Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj
|