KalendarzRolników.pl
PARTNERZY PORTALU
  • Partner serwisu Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego
  • ODR Bratoszewice
  • Partner serwisu Krajowa Rada Izb Rolniczych

WYSZUKIWARKA

Odwieczny problem kokcydiozy u drobiu

Opublikowano 06.03.2023 r.
Jest to od lat jedna z powszechniejszych chorób u drobiu zarówno niosek, kurcząt brojlerów, jak i indyków. Potrafi przyczynić się do zahamowania wzrostu i śmierci zwierząt, a co za tym idzie do znacznych strat ekonomicznych. Czym dokładnie jest kokcydioza, jak ją rozpoznać i przede wszystkim jak leczyć i zachować odpowiednią profilaktykę w swoim stadzie?

kokcydioza u drobiu

Kokcydioza u drobiu

Kokcydiozę wywołują pasożytnicze pierwotniaki z rodzaju Eimeria, które są wrażliwe na środki dezynfekcyjne, dlatego też tak często zwraca się uwagę na odpowiednią profilaktykę chowu i utrzymanie czystości w kurnikach. Pierwotniaki zamieszkują układ pokarmowy żywiciela, tj. jelito cienkie i grube. Atakowany jest dokładnie nabłonek przewodu pokarmowego. Żywicielami są ptaki domowe, ale również dzikie ptactwo. Najczęściej atakowane są młode ptaki, objawami są: niechętne pobieranie pokarmu i niechętnie picie. Drób ma biegunki i staje się apatyczny. Uporczywa biegunka z domieszką krwi i śluzu powoduje odwodnienie organizmu, co skutkuje śmiercią w dużych mękach. Także niezwykle ważne jest zapobieganie takim stanom i zapewnienie odpowiednich warunków chowu drobiu. Optymalne warunki dla rozwoju pierwotniaka to temperatura 23 st. C i wysoka wilgotność ok. 90%. Wysoka obsada zwierząt również wpływa na zwiększenie występowania tej jednostki chorobowej. 


Kokcydiostatyki, które działają hamująco na rozwój pierwotniaków dopuszczone są jako dodatki paszowe oraz jako leki weterynaryjne. Dzielimy je na dwa rodzaje: kokcydiostatyki jonoforowe (produkty fermentacji grzybów z rodzaju Streptomyces) i chemiczne (związki syntetyczne). Należy jednak uważnie czytać etykiety i zachowywać okres karencji, który stosuje się m.in. przed ubojem ptaków rzeźnych. Pamiętajmy też, że raz kupiony środek nie jest skuteczną receptą na lata stosowania, ponieważ co pewien czas środki należy zmieniać, aby zapobiec uodpornieniu się na nie pierwotniaków. Tak więc, stosujmy preparaty naprzemiennie lub w różnych okresach odchowu zgodnie z zaleceniami, żeby również nie dopuścić do przedawkowania. Konsekwencją tego są zatrucia i padnięcia zwierząt, pamiętajmy także, żeby nie przedobrzyć w drugą stronę i nie dosypywać więcej specyfików niż jest to zalecane. Coraz częściej przy obecnych trendach powrotu do natury stosowane są również preparaty ziołowe, pochodzenia naturalnego, które również działają kokcydiostatycznie (wykonywane na bazie czosnku, szałwii, kminku, bazylii, rozmarynu). Uczulam jednak na zachowanie odpowiedniej higieny, czystości pasz i zadawanej wody.

 
Anna Monko-Łanucha
"Wieś Kujawsko-Pomorska", luty 2023 r. Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Minikowie 
 
Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do niego tutaj
Komitet do spraw pożytku publicznego
NIW
Sfinansowano ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030
PROO