Budynek na saletrę w każdym gospodarstwie?

Jak przechowywać saletrę?
Każdy producent saletry wymaga nieco innego sposobu przechowywania. Dlatego Lubelska Izba Rolnicza wnioskuje o ujednolicenie instrukcji przechowywania saletry amonowej i nawozów zawierających azotan amonowy powyżej 28%.
- Nowe uregulowania dotyczące uznania części nawozów azotowych zawierających azotan amonowy powyżej 28% za substancje niebezpieczne jeszcze mocniej zarysowały brak spójności w warunkach prawidłowego przechowywania nawozów określanych przez poszczególnych producentów nawozów. Brak spójnego i logicznego podejścia w wyznaczaniu ogólnych, jednolitych zasad przechowywania nawozów doprowadził do powstania rozbieżnych wytycznych - zauważył Zarząd Lubelskiej Izby Rolniczej, które w tej sprawie przyjęło wspólne stanowisko.
Jak zauważa izba, brak spójnych wytycznych daje ogromne możliwości do nieuczciwego unikania odpowiedzialności za ostateczną jakość nawozów przez producentów, a tym samym ścigania i sankcjonowania rolników przez organy nadzorujące.
- Szczególnie bulwersujący jest fakt, że dwaj krajowi producenci saletry amonowej wyznaczają wygórowane ale niejednoznaczne ogólne zasady magazynowania saletry amonowej. Taka sytuacja w konsekwencji sprawi, ze świadomi rolnicy zaczną unikać nabywania nawozów konkretnych marek lub całkowicie zaniechają nabywania saletry amonowej w obawie niedopełnienia wymogów magazynowania, utraty gwarancji czy sankcjonowania przez organy kontrolne - podkreśla Zarząd LIR.
Samorząd rolniczy z Lubelszczyzny zauważa, że trudno wytłumaczyć logicznie konieczność posiadania przez każdego rolnika specjalnego budynku magazynowego na saletrę amonową czy inny nawóz zawierający w swoim składzie więcej niż 28% azotanu amonowego.
- W konsekwencji coraz częściej możemy spotkać się z kontrolami Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska i wykazywanymi nieprawidłowościami w sposobie magazynowania, czego pierwsze przykłady mamy w województwie lubelskim - zauważa LIR.
Zdaniem izby złagodzenie ogólnych zasad magazynowania pozwoli na urealnienie rzeczywistego zagrożenia bezpieczeństwa, warunków magazynowania, nieuzasadnionego sankcjonowania rolników, a także wyeliminuje nieuczciwe unikanie odpowiedzialności gwarancyjnej przez producentów nawozów. Izba zwróciła się także do ministerstwa rolnictwa o wydanie interpretacji prawnej, czy w rozumieniu ustawy z dnia 10 lipca o nawozach i nawożeniu, instrukcja staje się prawem. Do sprawy powrócimy.
![]() |
Redakcja KalendarzRolnikow.pl
Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj
|