KalendarzRolników.pl
PARTNERZY PORTALU
  • ODR Bratoszewice
  • Partner serwisu Krajowa Rada Izb Rolniczych
  • Partner serwisu Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego

WYSZUKIWARKA

Mikotoksyny w kukurydzy z Ukrainy

Opublikowano 17.03.2023 r.
przez Redakcja KalendarzRolnikow.pl
Izba Rolnicza Województwa Łódzkiego przesłała do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi wyniki badań kukurydzy sprowadzonej z Ukrainy. Choć większość parametrów jest w normie, to jednak znacznie przekroczony jest poziom mikotoksyn. Do tego doszedł jeszcze stęchły zapach...

mikotoksyny kukurydza z ukrainy

Mikotoksyny w kukurydzy z Ukrainy

- Nieprawdą jest, że kukurydza pochodząca z Ukrainy jest wolna od mikotoksyn. Rolnicy mają badania, które pokazują, iż przekroczenia występują w DON-paskowa dwukrotnie i więcej oraz zapach stęchły jest kukurydzy. Wnoszę o ponowne wnikliwe przebadanie kukurydzy pochodzącej z Ukrainy przez certyfikowane laboratoria pod kątem zawartości mikotoksyn, które są szkodliwe zarówno dla ludzi jak i zwierząt - poinformował Bronisław Węglewski, prezes Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego.

Rolnicy z całej Polski alarmują, ze tania kukurydza z Ukrainy jest powodem, dla którego tak trudno jest dziś sprzedać własne zbiory w dobrej cenie. Wielokrotnie rolnicy zwracali się do ministerstwa rolnictwa, aby przebadać zboże przyjeżdżające zza wschodniej granicy. Wszystkie tego typu wnioski kończyły się odpowiedzią, ze badania są prowadzone i wszystko jest w porządku.

- Wnoszę o ponowne wnikliwe przebadanie kukurydzy pochodzącej z Ukrainy przez certyfikowane laboratoria pod kątem zawartości mykotoksyn, które są szkodliwe zarówno dla ludzi, jak i zwierząt. Wnoszę również, aby inspekcje sprawdziły kukurydzę, która jest już w magazynach - zwrócił się do ministerstwa prezes Węglewski. - Rolnicy mają wyniki badań, które pokazują, iż w analizach DON-metody paskowej występują przekroczenia normy – dwu-, a nawet wielokrotne. 

Z zamieszczonych przez izbę wyników badań widać także, że badana kukurydza ma stęchły zapach.

Czy ministerstwo rolnictwa podejmie interwencję w tej sprawie i przedstawi własne wyniki badań? Do sprawy na pewno będziemy powracać.

Fot. ŁIR

kontakt1.jpg Redakcja KalendarzRolnikow.pl
Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj