Przepisy na wielkanocne słodkości od KGW "Koło na wesoło" w Wiadrowie
Babka wielkanocna serowa
Składniki:
- 2 szklanki mąki pszennej
- 1 szklanka cukru kryształu
- 1/2 szklanki oleju
- 1 szklanka mleka
- 3 jajka
- 2 łyżeczki proszku do pieczenia
- 2 łyżki kakao
Nadzienie twarogowe:
- 250 g białego sera (twarogu)
- 2 łyżki cukru kryształ
- 1/2 opakowania budyniu o smaku cytrynowym w proszku
- 1 jajko
Wykonanie:
Mąkę z proszkiem do pieczenia, cukier, kakao, olej, mleko i jajka włóż do miski i dobrze wymieszaj. W drugiej misce dokładnie wymieszaj twaróg, cukier, jajka i połowę opakowania budyniu o smaku cytrynowym w proszku. Połowę masy kakaowej przełóż do silikonowej formy na babkę, potem ostrożnie dodaj twaróg, a na końcu drugą połowę ciemnego ciasta. Piecz w średnio nagrzanym piekarniku około 35 do 40 minut - sprawdzaj wykałaczką. Gotową babkę wyłóż na talerz. Po ostudzeniu ciasto można polać dowolną polewą kakaową i udekorować wg uznania. Najlepiej kroić jak już ostygnie całkowicie. Z nadzieniem twarogowym jest idealnie wilgotna. Smacznego!
Autorem przepisu jest Dariusz Trybuła z Koła Gospodyń Wiejskich "Koło na wesoło" w Wiadrowie.
Ciasto “Wielkanocny leśny mech” z galaretką
Składniki na ciasto szpinakowe:
- 3 szklanki mąki pszennej tortowej
- 2 łyżeczki proszku do pieczenia
- 4 jajka
- 1 1/4 szklanki cukru pudru
- 1 szklanka oleju np. rzepakowego
- ok. 550 g świeżego szpinaku
- 1 łyżeczka cukru wanilinowego, ekstraktu z wanilii lub esencji
Wykonanie:
Składniki na ciasto powinny być w temp. pokojowej. Szpinak świeży z odrobiną oleju miksujemy na puree, mrożony rozmrażamy, lekko odsączamy i miksujemy na puree. Mąkę przesiewamy razem z proszkiem. Jajka miksujemy razem z cukrem i ekstraktem na puszystą i jasną masę. Stopniowo wlewamy niewielkim strumieniem olej, następnie po łyżce szpinak cały czas miksując na niskich obrotach. Na koniec w kilku porcjach dodajemy suche składniki i miksujemy tylko do połączenia (zbyt długie miksowanie spowoduje, że ciasto będzie cięższe). Wykładamy do formy i pieczemy w temp. 175 st. C przez około 40-50 min. do tzw. suchego patyczka. Studzimy i ścinamy wierzch ciasta tworząc kruszonkę do posypania na wierzch.
Składniki na krem budyniowy z bitą śmietaną:
- 375 ml mleka
- 170 g masła w temperaturze pokojowej
- 2 żółtka
- 1 całe jajko
- 75 g cukru
- 2 opakowania budyniu waniliowego
- 2 płaskie łyżki mąki pszennej
- 1 opakowanie cukru wanilinowego
- opcjonalnie: 20 ml słodkiej nalewki owocowej, amaretto, brandy lub wódki
- 165 g śmietanki 30%
- 1,5 średnio czubate łyżki cukru pudru
- 1 opakowanie Śmietan-fix lub Śnieżki
- 1 lub 2 opakowania galaretki truskawkowej
- 2-3 szklanki wody wrzącej
- dodatkowo: opakowanie kolorowych drażetek
Wykonanie:
- Do 100 ml zimnego mleka dodać jajko, żółtka, cukier, cukier wanilinowy, mąkę pszenną i budyń waniliowy. Wszystko razem wymieszać mikserem. Pozostałe 275 ml mleka zagotować w większym garnku. Do wrzącego mleka wlewać powolnym strumieniem przygotowaną mieszankę. Gotować przez chwilę, przez cały czas energicznie mieszając, żeby nie było grudek.
- Gdy masa zgęstnieje, zdjąć z ognia. Przykryć folią spożywczą w taki sposób, by folia ściśle przylegała do powierzchni masy budyniowej i odstawić do całkowitego wystudzenia. Masło wyciągnąć z lodówki, żeby zdążyło zmięknąć do dalszej obróbki.
- Gdy masa budyniowa całkiem wystygnie, śmietankę 30% włożyć na 15 minut przed rozpoczęciem ubijania do zamrażarki. Miskę oraz końcówki do ubijania również można schłodzić w zamrażarce lub lodówce. W międzyczasie masło w temperaturze pokojowej ubijać na wysokich obrotach przez ok. 7-8 minut, aż stanie się białe i puszyste. Następnie dodawać po łyżce wystudzonego budyniu i dalej ubijać, aż krem będzie gładki i jednolity. Na koniec dodać alkohol i wymieszać - można nalewkę z rajskich jabłuszek, która nada masie świetny aromat i smak.
- Dobrze schłodzoną śmietankę 30% ubijać mikserem na wysokich obrotach ze śmietan-fixem. Gdy śmietanka zacznie lekko gęstnieć, dodać cukier puder i ubijać dalej na sztywno. Ubitą śmietanę dodawać partiami do kremu budyniowego i ostrożnie wymieszać szpatułką.
- Galaretkę truskawkową rozpuścić w wodzie i gdy stężeje pokroić w kostkę. Delikatnie wymieszać je w krem. Trochę zostawić.
- Gotowym kremem przełożyć ciasto. Trochę kremu dać na wierzch i posypać resztą galaretki i kruszonką z ciasta szpinakowego. Posypać kolorowymi drażetkami (efekt kolorowych pisanek). Ciasto schłodzić w lodówce.
Autorką przepisu jest Urszula Majkut z KGW "Koło na wesoło" w Wiadrowie.
Redakcja KalendarzRolnikow.pl
Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj
|