KalendarzRolników.pl
PARTNERZY PORTALU
  • Partner serwisu Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego
  • ODR Bratoszewice
  • Partner serwisu Krajowa Rada Izb Rolniczych
  • Partner serwisu Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi w Warszawie
  • Narodowy Instytut Wolności

WYSZUKIWARKA

Gruszki na wierzbie? Oczywiście!

Opublikowano 02.04.2023 r.
przez Redakcja KalendarzRolnikow.pl
Gdy mówimy o gruszkach na wierzbie myślimy o obietnicach, które nie nawet nie mają szans na realizację. Okazuje się jednak, że tak nie jest. Lasy Państwowe poinformowały, że jest w Polsce miejsce, gdzie gruszki rzeczywiście rosną na wierzbie. Gdzie?

wierzba

Dbajmy o wierzby

- Wierzby, które rodzą gruszki znaleźć można w Szczawnicy nad Dunajcem oraz w arboretum w Kórniku. Nie jest to jednak zjawisko naturalne, drzewa te są wyhodowaną przez człowieka, genetyczną mieszanką wierzby i gruszy. Owoce na nich rosnące są dość małe i nie nadają się do jedzenia, ich smak przypomina ponoć smak kory - poinformowały Lasy Państwowe.


Wierzba jest drzewem mocno obecnym w symbolice polskiej Wielkanocy. Wszak to właśnie z wierzbowych gałązek pleciemy palmy na Niedzielę Palmową.


- W kulturze ludowej wierzbę postrzega się jako drzewo magiczne, przywołujące szczęście, płodność, zdrowie i siły witalne. Szybkie odrastanie ogłowionych wierzb sprawiło, że drzewa te były uznawane za symbol odradzającego się życia. Stąd też kojarzone są ze Świętami Wielkanocnymi - dodają specjaliści z Lasów Państwowych.


Wierzba pełni także ważną rolę w tradycjach drugiego dnia świąt. 


- Chłopcy gałązkami wierzbowymi uderzali panny  w Poniedziałek Wielkanocny, co miało wypędzić zimową ospałość, zapewnić zdrowie, szczęście, a przede wszystkim płodność. Fragmenty wierzbowych gałązek z palmy wielkanocnej wkładane były w skiby ziemi na polu, aby zapewnić urodzaj i chronić plony przed gradobiciem. Natomiast w sadach uderzano drzewa witkami wierzbowymi aby dobrze rodziły - informują Lasy Państwowe.


Wierzba uważana jest za najbardziej „polskie drzewo”. W Polsce obecnych jest 28 gatunków wierzby, najczęściej spotykane to wierzba biała, krucha i wiciowa. Wierzba na stałe wpisała się w charakterystyczny wiejski krajobraz. Wszystko dlatego, że drzewa te były sadzone wzdłuż dróg, na polach i miedzach, a jako że bardzo lubią siedliska wilgotne, rosły nad brzegami rzek czy stawów.


 - Wierzba ma ogromne znaczenie dla przyrody i kultury polskiej. Warto ją chronić i pamiętać o niej - zachęcają leśnicy.


My także dołączamy do tego apelu!

POWIĄZANE TEMATY:gruszki na wierzbie
kontakt1.jpg Redakcja KalendarzRolnikow.pl
Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj
Komitet do spraw pożytku publicznego
NIW
Sfinansowano ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030
PROO