KalendarzRolników.pl
PARTNERZY PORTALU
 • Narodowy Instytut Wolności
 • Partner serwisu Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi w Warszawie
 • Partner serwisu Krajowa Rada Izb Rolniczych
 • ODR Bratoszewice
 • Partner serwisu Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego

WYSZUKIWARKA

Kompleksowe rozdrabnianie i spulchnianie roli - poznaj agregat uprawowy

Opublikowano 26.04.2023 r.
Zastosowanie maszyn w rolnictwie pozwala nie tylko przyspieszyć wykonywanie poszczególnych prac, ale również podnieść ich jakość. Przykładem może być agregat uprawowy, czyli maszyna rolnicza, która pozwala kompleksowo przygotować glebę do siewu. Czym jest i jakie funkcje może spełniać? Jakie są rodzaje agregatów uprawowych? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

 

Czym jest agregat uprawowy?

Agregat uprawowy to jednak z najbardziej uniwersalnych maszyn rolniczych, która może pełnić funkcję kilku odrębnych sprzętów, a mianowicie kultywatora, brony, glebogryzarki, czy nawet siewnika. Głównym przeznaczeniem agregatów uprawowych jest kompleksowe przygotowanie gleby pod siew, czyli jej rozdrabnianie i spulchnianie. Warto jednak mieć świadomość, że agregat to maszyna, która może posiadać również funkcję rozbijania skamieniałej warstwy gruntu, wyrywania chwastów, czy siewu. W tym ostatnim przypadku jest to agregat uprawowo-siewny, który nie tylko przyspiesza prace wykonywane w gospodarstwie, ale również podnosi ich jakość. W efekcie przekłada się to zarówno na lepszą jakość, jak i większą ilość uzyskiwanych plonów. Są one bowiem uzależnione od prawidłowego przygotowania gleby oraz efektywnego i dokładnego wysiewu zbóż.

Rodzaje agregatów uprawowych

Agregaty uprawowe to maszyny rolnicze, które dostępne są w różnych wersjach. Klasyfikuje się je z uwzględnieniem czynności, które jest w stanie wykonać dany sprzęt, co pozwala wyróżnić:

 • standardowe agregaty uprawowe, które nazywane są również biernymi. Wykorzystuje się je do doprawiania gleby po orce oraz w uprawach bezorkowych;
 • agregaty uprawowo-siewne, które pozwalają nie tylko kompleksowo przygotować glebę pod siew, ale również dokonać wysiewu zbóż;
 • agregaty ścierniskowe, które składają się z kultywatora, wałów rurowych, talerzy oraz zębów roboczych. W efekcie wykorzystuje się je do usuwania chwastów, kruszenia brył ziemi, spulchniania gleby, czy mieszania z nią nawozów.

Agregat uprawowy - zalety wykorzystania w rolnictwie

Agregat uprawowy to maszyna rolnicza, która znajduje zastosowanie zarówno w małych, jak i średnich, czy dużych gospodarstwach. Oczywiście w zależności od wielkości uprawianego areału sprzęt będzie różnił się parametrami pracy, czy zasięgiem roboczym. Popularność wykorzystania agregatów wynika przede wszystkim z ich licznych zalet, wśród których należy wymienić między innymi:

 • oszczędność czasu, ponieważ agregaty pozwalają wykonać poszczególne czynności jednocześnie;
 • oszczędność paliwa, co może przełożyć się na znaczne ograniczenie wydatków w gospodarstwie. Posiadając agregat uprawowy można bowiem wykonać wiele prac w trakcie jednego przejazdu traktorem;
 • lepsze plony, co wynika z faktu, że agregat uprawowy pozwala kompleksowo rozdrobnić i spulchnić glebę, czyli uprawić ją we właściwy sposób;
 • optymalizację upraw, co przekłada się na większą wydajność. Warto bowiem wiedzieć, że wykonanie poszczególnych prac w krótkim czasie wpływa korzystnie nie tylko na wzrost uprawianych roślin, ale również potęguje korzyści ze stosowania nawozów oraz zwiększa skuteczność oprysków.

Na co zwrócić uwagę kupując agregat uprawowy?

Decydując się na zakup agregatu uprawowego należy przede wszystkim zdecydować o tym, jakie czynności ma wykonywać tego typu sprzęt. Powoli to dobrać typ agregatu do potrzeb gospodarstwa. Bardzo ważną kwestią jest również dopasowanie sprzętu do wielkości uprawianego areału oraz rodzaju gleby. Ostatnia kwestia jest bardzo ważna, ponieważ przekłada się na funkcjonalność agregatu. Co jeszcze wziąć pod uwagę? Przede wszystkim renomę producenta sprzętu rolniczego, ponieważ uzależniona jest od niej jakość kupowanego agregatu. Warto zatem postawić na markę, która cieszy się dobrymi opiniami oraz producenta, który oferuje wysokiej jakości serwis maszyn rolniczych. Agregaty uprawowe pracują bowiem w trudnych warunkach, co sprawia, że regularne serwisowanie i konserwacja bezpośrednio wpływa na żywotność sprzętu.

Podsumowując należy stwierdzić, że za zakupem agregatu uprawowego przemawiają zalety tego typu sprzętu rolniczego. Jego rodzaj należy dopasować natomiast do potrzeb danego gospodarstwa, a uniwersalnym rozwiązaniem może być agregat uprawowo-siewny.

 

Komitet do spraw pożytku publicznego
NIW
Sfinansowano ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030
PROO