KalendarzRolników.pl
PARTNERZY PORTALU
  • Partner serwisu Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego
  • Partner serwisu Krajowa Rada Izb Rolniczych
  • ODR Bratoszewice

WYSZUKIWARKA

Burak zaczyna wschodzić. Chwasty także

Opublikowano 02.05.2023 r.
przez Redakcja KalendarzRolnikow.pl
Plantatorzy buraka cukrowego, którzy wcześnie wysiali uprawę obserwują już pierwsze wschody. Jednak, jak poinformował Instytut Ochrony Roślin - Państwowy Instytut badawczy w Poznaniu, razem z młodym burakiem wzeszły także chwasty.

Chwasty w buraku cukrowym

- Na plantacjach buraków, które zostały wcześnie założone, stwierdzono wschody zarówno buraków, jak  i chwastów dwuliściennych. W zależności od rejonu kraju są to przede wszystkim: komosa biała, fiołek polny, przytulia czepna - poinformowali eksperci z IOR-PIB.


Specjaliści dodaję, że na innych plantacjach można znaleźć również chabra bławatka.


- Czas zatem na pierwszy zabieg. Nadmierna zwłoka sprawi, że utrzymanie plantacji wolnej od chwastów będzie trudne - poinformowano.
Sytuacja ta dotyczy województw wielkopolskiego, zachodniopomorskiego, kujawsko-pomorskiego i dolnośląskiego.


Pierwsze siewy buraków w tym roku prowadzone były w końcówce marca. Dobranie optymalnego terminu nie jest łatwe, gdyż jak zawsze trzeba uwzględnić indywidualne warunki na polu: temperaturę gleby i jej wilgotność oraz prognozę pogody. Zbyt wczesny wjazd w pole szczególnie na glebach cięższych, o dużej wilgotności może spowodować nieodwracalne w tym sezonie wegetacyjnym uszkodzenie jej struktury. 


Specjaliści zwracają także uwagę, że im krótszy jest okres od zainicjowania procesu kiełkowania do wschodów buraków tym większe są szanse na zdrowe siewki, które będą się prawidłowo i szybko rozwijać. Standardowo pojawiają się po około 10 dniach w temperaturze 10 stopni Celsjusza. Do tej pory pogoda sprzyjała, teraz trzeba zadbać o odchwaszczenie plantacji

kontakt1.jpg Redakcja KalendarzRolnikow.pl
Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj